29 апреля, 2024 16:00
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Обмін полоненими, газ та електрика. Bihus.info опублікував нові записи переговорів Медведчука

У розслідуванні журналістів згадано події жовтня 2014 року, коли Україна зіткнулася із масштабною нестачею газу і змушена була йти на переговори з Росією про постачання. Тоді газове питання спершу обговорювали п’ятий президент України Петро Порошенко і президент РФ Володимир Путін на зустрічі в Мілані. Після цього у Брюсселі відбулася зустріч міністрів енергетики України і РФ – Юрія Продана та Олександра Новака, а також голови «Нафтогазу України» Андрія Коболєва і глави російського «Газпрому» Олексія Міллера.

Однак, за даними Bihus.info, у газових переговорах брала участь іще одна людина – Медведчук. Зокрема, на плівках людина з голосом Медведчука за кілька днів до переговорів у Брюсселі домовляється про зустріч у Москві щодо газового питання. Там він зустрічався з Новаком і Міллером.

На записі, датованому 26 жовтня 2014 року (у день зустрічі в Брюсселі), Медведчук спілкувався з Новаком і Міллером, які скаржилися на те, що українська делегація ставить зовсім не ті вимоги, які раніше вони обговорювали з Медведчуком щодо газового контракту.

«Я з Коболєвим поспілкувався, стало гірше, ніж було, повністю безпросвітна ситуація, що стосується вартості», – говорить Міллер. У відповідь Медведчук пообіцяв «переговорити з головним». Невдовзі він передзвонив Міллеру і повідомив, що поспілкувався із президентом, і той пообіцяв розібратися.

Крім того, на цих записах уперше звучить ім’я «Петро Олексійович», якого Медведчук називає президентом. У попередніх плівках політик у розмовах згадував лише «головного».

Як пояснили журналісти, у цих записах ідеться про надання Росією знижки Україні на газ. Українська делегація хотіла внести цю умову до контракту, російська – щоб вона була в якомусь політичному документі, наприклад, в угоді між урядами. Українська сторона вважала, що останній варіант не дає гарантії на отримання знижки.

Медведчук на плівках каже, що попросив президента зателефонувати Продану, щоб українська сторона змінила вимоги. І вже наступного дня, з огляду на плівки, Україна погодилася не прописувати ціни на газ у контракті.

Також, згідно з плівками, Медведчук брав участь у переговорах України і Росії щодо купівлі електроенергії. ЗМІ тоді писали, що в контракт нібито хочуть вставити компанію-посередника, яку контролює бізнес-партнер Порошенка, росіянин Костянтин Григоришин. Порошенко це заперечував і переконував, що договір буде прямим, без посередників.

Водночас на плівках Григоришин фігурує. У розмові з Новаком Медведчук пропонує прислати Григоришина і свого однопартійця Тараса Козака для обговорення контракту. Надалі Медведчук на записах говорив, що в Москву разом із Козаком приїхала людина, яка представляє інтереси компанії-прокладки Григоришина для підписання контракту.

У підсумку, як зазначає Bihus.info, журналісти дізналися про плани ввести в контракт «прокладку». Надалі контракт все ж підписали безпосередньо.

Ще одна частина записів стосується теми обміну полоненими. Згідно з розмовами Медведчука і помічника президента РФ Владислава Суркова, Медведчуку запропонував брати участь у звільненні полонених особисто Порошенко. Хоча сам Порошенко говорив, що така пропозиція надійшла від тодішнього глави СБУ.

Згідно із записами, Медведчук вів переговори про обмін із двома людьми – відповідальною за обмін у «ЛНР» Ольгою Кобцевою і відповідальною за обмін у «ДНР» Дар’єю Морозовою. Також іноді Медведчук обговорював це питання з «міністром оборони ДНР» Володимиром Кононовим.

В одній із розмов Кобцева скаржиться, що Україна в обхід неї і Морозової намагається провести обмін один на сім (на користь України). У відповідь на це Медведчук закликає не дати провести такий обмін. Зрештою обмін зірвався.

Також на записах обговорюють звільнення з полону «кіборга» Андрія (Рахмана) Гречанова – він повернувся в Україну в ніч на 1 грудня 2015 року. Рахмана взяли в полон наприкінці липня 2015 року, приблизно в той самий час в Україні затримали російського військового Володимира Старкова – він намагався ввезти в країну вибухівку. Саме про їхній обмін одне на одного в ішлося надалі.

Обміном Гречанова займався тодішній радник міністра оборони Олексій Мочанов. За його словами, за три тижні після полону Рахмана у нього була можливість обміняти Гречанова на Старкова, однак обмін так і не відбувся.

У листопаді, згідно з плівками, Медведчук спілкувався з Кононовим щодо обміну. Український політик скаржиться, що йому відомо про домовленості Мочанова і глави «ДНР» Олександра Захарченка про обмін. За словами Медведчука, обмін мав відбутися під керівництвом «двох перших», тобто президентів РФ та України, а не «якогось Мочанова». На записі Медведчук також акцентує на тому, що в разі домовленості про обмін на найвищому рівні Старкова помилує український президент – і це стане прецедентом, оскільки буде першим помилуванням людини, пов’язаної з війною на Донбасі.

Обмін українського полоненого мав відбутися 28 листопада. Однак цього дня, згідно з плівками, Медведчук зателефонував Кононову і скасував обмін. Журналісти Bihus.info роблять висновок, що обмін Гречанова гальмували, щоб зробити красиву картинку на камеру.

«Гречанова обміняють тільки 30 листопада. Обмінялися в режимі суворої секретності, жодних камер, таємно навіть від його сім’ї. Його опівночі привезуть в аеропорт «Бориспіль», куди з Парижа повернеться Порошенко. І тоді камери з’являться», – заявляє журналіст Денис Бігус.

ВІДЕО

Проверьте

В Украине больше всего пятизвездочных отелей в Одесской области – глава Гостуризма

«Всего гостиниц около 3 тыс. Но это не точная цифра, потому что точно никто не …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *