14 марта, 2024 22:01
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 14 – 18 червня

1. Діяльність секретаріату ВРП за січень – травень 2021 року у цифрах

Протягом січня – травня 2021 року секретаріатом Вищої ради правосуддя розглянуто 1243 звернення: 1086 – від фізичних осіб, 98 – від юридичних осіб, 40 – від народних депутатів України та комітетів Верховної Ради України, 19  – від обʼєднань громадян, а також 302 запити на інформацію.

За перші п’ять місяців 2021 року підготовлено 10 284 супровідних листи про надіслання до відповідних установ, суддям, скаржникам копій  актів, прийнятих Вищою радою правосуддя, Дисциплінарними палатами ВРП та членами Ради, видано 16 755 копій актів ВРП та її органів, здійснено сканування 92 томів справ.

Підготовлено та розміщено на офіційному вебсайті ВРП 328 новин, 98 анонсів, 92 оперативних повідомлення про результати розгляду питань порядків денних засідань, 1128 актів Вищої ради правосуддя.

2. Суддю притягнуто до відповідальності за втручання у виконання рішення у господарській справі шляхом забезпечення позову у адміністративній справі

Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя вирішила притягнути суддю Дніпропетровського окружного адміністративного суду Юхно Ірину Валеріївну до дисциплінарної відповідальності та застосувати до неї дисциплінарне стягнення у виді суворої догани з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом трьох місяців.

Дисциплінарний орган зазначив, що суддя, постановивши ухвалу від 5 серпня 2020 року про забезпечення позову у справі адміністративної юрисдикції, фактично унеможливила виконання рішення у господарській справі, чим  втрутилась у право особи на володіння майном.

3. Олексій Маловацький провів робочу зустріч з експертами Антикорупційної мережі

Виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький провів робочу зустріч з експертами Антикорупційної мережі для країн Східної Європи та Центральної Азії, що утворена Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

У 2021 році Антикорупційна мережа ОЕСР реалізує пілотний проєкт 5-го раунду моніторингу України. Її представники вивчають інформацію щодо ситуації в різних сферах, у тому числі у сфері правосуддя.

Під час зустрічі в. о. Голови ВРП окреслив головні проблеми судової влади. Зокрема наголосив, що через відсутність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України не завершено кваліфікаційне оцінювання суддів, не перевірені роботи близько 200 кандидатів на посади суддів, які пройшли всі етапи добору, але досі не призначені. Брак кадрів негативно впливає на тривалість розгляду справ та довіру до суду.

Олексій Маловацький ознайомив експертів з повноваженнями та різними аспектами діяльності Вищої ради правосуддя, розповів про статистичні показники роботи, а також навів вичерпні аргументи щодо правових підстав прийнятих Радою рішень.

4. Реформи мають бути спрямовані на покращення доступу до правосуддя, – Володимир Говоруха

Робота судів, їхня життєдіяльність значною мірою залежить від рішень інших державних інституцій та суб’єктів владних повноважень.

Про це член ВРП Володимир Говоруха сказав у коментарі газеті “Юридична практика”.

Суд – це єдине місце у державі, де особа може захистити своє право і лише незалежний суд може бути справедливим. Тому вкрай важливо унеможливити вплив, будь-який тиск на суддів.

Питанням належного кадрового, нормативно-правового, фінансового забезпечення судової системи державні органі мають приділити особливу увагу. Затягування з вирішенням кричущих проблем призводить до погіршення стану захисту прав громадян. Забезпечення доступності правосуддя – це спільна справа. Єдиний державний механізм буде ефективно працювати лише за умови злагодженої спільної роботи.

Детальніше тут.

5. ВРП звільнила у відставку двох суддів

15 червня 2021 року ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:

Курову Олену Іванівну – з посади судді Солом’янського районного суду міста Києва;

Мандрика Віталія Олександровича – з посади судді Одеського апеляційного суду.

6. Кадровий дефіцит негативно впливає на доступ до правосуддя, – Світлана Шелест

На цьому наголосила член Вищої ради правосуддя Світлана Шелест під час ІХ Міжнародного судово-правового форуму.

За її словами, для ВРП важливо, щоб кризова кадрова ситуація була врегульована якнайшвидше, оскільки у суспільстві надзвичайно високий попит на судовий захист та відновлення порушених прав.

У судах першої та апеляційної інстанцій спостерігається гострий кадровий дефіцит. Нестача суддів зумовлює значне навантаження суддів, які здійснюють правосуддя. За перший квартал 2021 року на розгляд 4 864 повноважних суддів місцевих та апеляційних судів надійшло 1 007 133 справи, розглянуто 892 407 справ. За 2020 рік на розгляд 4 991 повноважного судді місцевих та апеляційних судів надійшло 3 675 932 справи, розглянуто 3 510 209 справ.

Як наголосила Світлана Шелест, особливо критичною є ситуація в апеляційних судах. Зокрема, в Запорізькому апеляційному суді правосуддя здійснюють 16 суддів із 40, передбачених штатним розписом; у Харківському апеляційному суді – 16 суддів із 60;  у Закарпатському апеляційному суді – 12 суддів із 25; у Сумському апеляційному суді – 7 суддів із 25; у Першому апеляційному адміністративному суді – 9 суддів із 21. За такої нестачі суддів дотримання строків розгляду справ є просто нереальним.

7. Лариса Швецова на ІХ Міжнародному судово-правовому форумі розповіла про перспективи запровадження ЄСІТС

У доповіді «Перезавантаження ЄСІТС: робота над помилками та нові виклики» член Вищої ради правосуддя Лариса Швецова детально розповіла про історію впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи – від задуму, розроблення проєктів нормативних актів до стану готовності модулів.

11 червня 2021 року Рада суддів України погодила проєкт Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, наданий ДСА України. У ньому йдеться про 4 модулі: «Електронний кабінет» (судді, позивача, відповідача, адвоката та прокурора); «Електронний суд» (обмін документами між судами, а також між сторонами у справі); «Відеоконференцзв’язок»; «Діловодство» (електронний документообіг). Інші модулі планується впроваджувати після належного технічного забезпечення та тестування. Триває робота над запровадженням модулів «Електронний архів» і «Електронні виконавчі листи».

Крім того, наразі інші модулі у тому чи іншому форматі також працюють або тестуються, однак не інтегровані як елементи ЄСІТС (Єдиний державний реєстр судових рішень, вебпортал «Судова влада України», система «Кадри В», «Фінанси»).

Член ВРП звернула увагу на важливість інтеграції в одну систему наявних реєстрів, що дасть змогу суддям швидко отримувати всю необхідну інформацію.

Активна робота над впровадженням ЄСІТС має продовжуватися, адже прогресивні інструменти дадуть змогу спростити багато процесів.

8. Олексій Маловацький: відновлення роботи ВККСУ має стати пріоритетом не лише для судової влади, а для держави в цілому

Виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький виступив на ІX Міжнародному судово-правовому форумі зі спеціальною доповіддю про незалежність судової влади.

Він зазначив, що хронічне недофінансування судів – це неприпустиме втручання в конституційну роль судової влади, що підриває основи демократичного суспільства та принцип верховенства закону. І якщо рівень задоволення потреби у фінансуванні судів у 2017 році становив 79,1%, у 2018 – 77,9%, у 2019 – 69,5%, то у 2020 році він знизився до 64,4%.

Олексій Маловацький підкреслив: відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України має стати пріоритетом не лише для судової влади, а для держави в цілому. Він також звернув увагу на кадровий дефіцит суддів та навів статистику. Станом на 7 червня 2021 року 1974 суддівських посад є вакантними. Динаміка відтоку кадрів протягом січня – травня 2021 року показала, що протягом цього часу звільнився 61 суддя. Ще одна проблема – сплив повноважень у суддів. За відсутності ВККСУ це питання також лишається без вирішення.

На думку Олексія Маловацького, для ефективнішого виконання ВРП своїх повноважень потрібно наділити її правом законодавчої ініціативи та правом на звернення до Конституційного Суду України.

Відео – Виступ Олексія Маловацького

9. Суддів Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Дмитра Кухаря та Юрія Гречка тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя

Рішення про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності та застосування до них дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення з посади ухвалила Третя Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя 16 червня 2021 року.

Згідно із частиною сьомою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і частиною другою статті 62 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», враховуючи рішення, ухвалене Третьою Дисциплінарною палатою Вищої ради правосуддя 16 червня 2021 року, суддів Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Кухаря Дмитра Олексійовича та Гречка Юрія Валерійовича відсторонено від здійснення правосуддя.

10. Якщо держава потребує сильної і незалежної судової влади, її необхідно належним чином фінансувати, – Олег Прудивус

«Без судової влади не може існувати держава. Це основа державної влади. І для того щоб суди мали змогу здійснювати правосуддя, потрібне фінансування в достатньому обсязі. До вирішення проблеми потрібно підходити системно», – наголосив член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус під час ІХ Міжнародного судово-правового форуму.
«Упродовж останніх років судова влада недофінансовується. Левова частка фінансування йде на виплату заробітної плати. На поточні видатки коштів не вистачає на капітальні – взагалі відсутні. Робота судів опиняється на межі зупинення, оскільки суди не мають змоги надсилати кореспонденцію, оплачувати комунальні послуги, масово звільняються працівники апаратів судів, розмір зарплати яких не витримує жодної критики. Надзвичайно складно вирішуються питання щодо забезпечення обов’язкових мінімальних виплат працівникам апаратів судів. Нещодавно ми звернулися до Національного агентства з питань державної служби щодо розроблення нової схеми окладів працівників апаратів судів. Прагнемо, щоб більшу частину заробітної плати становили не заохочувальні виплати, а базовий  посадовий оклад, який би затверджувався на рівні закону», – розповів член Ради.

Олег Прудивус переконаний, що спланувати обсяги фінансового забезпечення можна лише чітко визначивши мережу судів.

Він також зазначив, що перспектива позитивних зрушень з’явилася завдяки роботі групи з питань забезпечення належного фінансування судової влади в Україні, створеної у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики.

Олег Прудивус закликав парламентарів та Уряд активно долучатися до пошуку джерел фінансування судів.

 11. Один донор рятує три життя: ВРП долучилася до благодійної ініціативи

На честь Всесвітнього дня донора крові співробітники ВРП долучилися до благодійної ініціативи. Було зібрано більше 8 літрів крові, що дає шанс на порятунок 57 людських життів.

Переглянути відео

12. ВРП відрядила суддю для здійснення правосуддя до Деснянського районного суду міста Києва

Вища рада правосуддя 17 червня 2021 року вирішила відрядити для здійснення правосуддя суддю Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області ВОЛЧЕК Наталію Юріївну до Деснянського районного суду міста Києва з 1 серпня 2021 року строком на один рік.

Рішення про початок процедури відрядження суддів до вказаного суду Вища рада правосуддя прийняла 11 травня 2021 року, у зв’язку із чим відповідне оголошення було розміщено на офіційному вебсайті ВРП.

13. ВРП звільнила у відставку п’ятьох суддів

17 червня 2021 року ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:

Скорика Володимира Миколайовича – з посади судді Солом’янського районного суду міста Києва;

Гулак Наталію Анатоліївну – з посади судді Богунського районного суду міста Житомира;

Фоміна Валерія Анатолійовича – з посади судді Запорізького апеляційного суду;

Смірнову Наталію Андріївну – з посади судді Лозівського міськрайонного суду Харківської області;

Широбокову Людмилу Петрівну – з посади судді Центрального апеляційного господарського суду.

14. Ухвалено Закон, яким на 742 мільйони гривень збільшено видатки для судів

17 червня 2021 року Парламент ухвалив Закон, згідно з яким ДСА України за бюджетною програмою «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя» збільшено видатки на 742 000,0 тис. гривень.

За інформацією ДСА України, додаткові кошти (742 050,7 тис. грн), будуть спрямовані на виплату заробітної плати працівникам апаратів місцевих та апеляційних судів, нарахувань на заробітну плату, а також на придбання поштових марок, конвертів, паперу, оплату поштових послуг тощо.

ВРП неодноразово заявляла, що коштів, передбачених Держбюджетом 2021 року для фінансування судової системи, недостатньо, та зверталася до Уряду, Міністерства фінансів, Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Комітету Верховної Ради України з питань правової політики із проханням забезпечити критично необхідні видатки.

У консультативному висновку Рада підтримала законопроєкт № 5304, наголосивши, що відповідні заходи є вкрай необхідними і нагальними.

Прагнучи виправити вкрай критичну ситуацію в окремих судах  та  забезпечити більш рівномірний розподіл бюджетних коштів для виплати заробітної плати працівникам апаратів судів, Вища рада правосуддя двічі – у березні та травні 2021 року – приймала рішення про погодження перерозподілу бюджетних видатків Державного бюджету України.

Члени Вищої ради правосуддя активно працювали у складі робочої групи з питань забезпечення належного фінансування судової влади в Україні, створеної Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики, проводили консультації з народними депутатами, регулярні робочі наради з представниками органів суддівського врядування та самоврядування з метою позитивного  вирішення питання фінансування судів.

ВРП й надалі докладатиме всіх можливих зусиль для врахування позиції судової влади при вирішенні питань фінансового забезпечення, адже без належного фінансування суди не матимуть змоги здійснювати правосуддя.

15. Вища рада правосуддя з початку року розглянула 5306 дисциплінарних скарг

Протягом перших п’яти місяців 2021 року до Вищої ради правосуддя надійшло 5086 скарг щодо дисциплінарного проступку судді.

Усього протягом січня – травня 2021 року Дисциплінарні палати ВРП прийняли 46 рішень про притягнення до дисциплінарної відповідальності 53 суддів. За результатами розгляду дисциплінарних справ до суддів застосовані такі види дисциплінарних стягнень:

попередження стосовно 27 суддів; догана з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом одного місяця стосовно 11 суддів; сувора догана з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом трьох місяців стосовно 11 суддів; подання про тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя стосовно 1 судді; подання про звільнення стосовно 3 суддів.

16. Олег Прудивус: Адміністративні суди мають розглядати спори, а не виконувати функцію Пенсійного фонду

Головним завданням судової влади, зокрема адміністративної юстиції, є захист прав і охоронюваних законом інтересів кожного громадянина України. Проте більшість справ, які розглядають адміністративні суди, за своєю суттю не є спорами. На цьому наголосив член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус під час ІХ Міжнародного судово-правового форуму.

«Через системне невиконання державою своїх прямих обов’язків адміністративні суди захлинаються від кількості справ. Понад 60 % позовів в адмінюстиції стосуються відновлення порушених соціальних гарантій. Це переважно пенсійні справи. Більшість позовів до Пенсійного фонду суди задовольняють. Виконуючи фактично формальну функцію, судді витрачають дуже багато часу, який міг би бути присвячений вирішенню справжніх спорів, а не позовів, зумовлених порушенням законодавства державними органами», – зазначив Олег Прудивус.

17. Розпочалася процедура відрядження суддів ще до трьох судів

Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 17 червня 2021 року №№ 1411/0/15-21, 1412/0/15-21, 1413/0/15-21 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:

Одеського апеляційного суду – 10 суддів;

Ковельського міськрайонного суду Волинської області – 2 суддів;

Західного апеляційного господарського суду – 1 судді.

Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаного суду, повинні протягом десяти днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до Вищої ради правосуддя необхідні документи.

Перелік документів, які необхідно подати суддям, що виявили бажання бути відрядженими до вказаних судових установ, тут.

Проверьте

Титушки из Нацкорпуса дерибанят стройплощадки «Аркады» на Осокорках: Вывозят грузовиками тысячи тонн песка

Представители Национального корпуса продолжают вывозить песок с места строительства ЖК «Патриотика на озерах» на столичных …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *