14 марта, 2024 21:14
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Нотаріальне посвідчення договорів про відчуження землі – Мін’юст пояснює особливості

Міністерство юстиції на своєму Telegram-каналі пояснило особливості нотаріального посвідчення договорів про відчуження земельних ділянок.

Зокрема, у Мін’юсті нагадують, що пакет документів, який потрібно буде подати нотаріусу, варіюватиметься в залежності від суб’єктного складу учасників правочину.

Наприклад, якщо сторонами договору відчуження земельної ділянки є громадяни, то окрім документів, які підтверджують їх особу і громадянство України, потрібно обов’язково надати:

державний акт на право власності на землю; договір; свідоцтво про право на спадщину або інший документ, що підтверджує право власності; документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки.

З метою визначення загальної площі ділянок, які вправі набути у власність одна особа, нотаріусу необхідно буде надати відомості та документи про перебування набувача у шлюбі, у тому числі, зареєстрованому за кордоном, та про набуття землі сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя.

Водночас нотаріус, як суб’єкт первинного фінансового моніторингу, має право витребувати у потенційного покупця відомості та документи, що підтверджують джерела походження коштів для придбання земельних соток чи гектарів.

При посвідченні договорів про відчуження земельних ділянок нотаріуси будуть керуватися, зокрема, положеннями статті 130 Земельного кодексу (нова редакція набуде чинності з 1 липня). У ній прописано 8 випадків, коли набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення забороняється (зміни вносяться Законом № 552-IX).

Безумовними підставами для заборони  набуття права власності на землю як фізичних, так і юридичних осіб є застосування (до них безпосередньо чи до пов’язаних осіб) спеціальних економічних санкцій та інших обмежувальних заходів відповідно до Закону України «Про санкції» у вигляді заборони на укладення правочинів щодо набуття у власність земельних ділянок, а також належність (навіть в минулому) до терористичних організацій.

Раніше ми також писали, що Кабмін затвердив Порядок здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

Алгоритм здійснення нотаріусом такої перевірки, зокрема, включатиме:

встановлення особи набувача; встановлення КБВ юридичної особи; перевірку застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України «Про санкції»; перевірку віднесення набувача до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності, сформованого у визначеному урядом порядку; визначення загальної площі відповідних земельних ділянок у власності набувача.

Проверьте

Нотаріальна палата просить Мін’юст врегулювати питання довірчої власності та вартості витягів із реєстру у зв’язку з відкриттям ринку землі

Нотаріальна палата України звернулась до Міністерства юстиції з проханням узгодити низку питань щодо  довірчої власності …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *