За даними журналістів, показник рентабельності вантажоперевезень в Україні істотно вищий, ніж у сусідніх країнах, які конкурують з Україною в експорті продукції на світові ринки.
«Бізнес говорить про необхідність розуміння економічних обґрунтувань для підвищення тарифів, яких, мабуть, немає. Адже в «Укрзалізниці» не існує обліку, який би коректно показував собівартість перевезення окремих вантажів, враховуючи особливості їх транспортування. І в таких умовах проводити вибіркові рішення, підвищуючи тарифи, не дуже правильний шлях для розвитку компанії й утримання вантажів (не кажучи вже про залучення нових) на залізниці», – ідеться у статті.
Автори підкреслюють, що одна з глобальних проблем «Укрзалізниці» – це зростання збитковості пасажирських перевезень, яка 2020 року становила вже 13 млрд грн.
«Протягом довгих років прибуток від сегмента вантажних перевезень використовують на покриття колосальних збитків від пасажирського сегмента. І говорити про необхідність підвищення тарифів на вантажні перевезення без розв’язання питання зі збитковістю пасажирських перевезень недоцільно», – робить висновок видання.
Контекст:
5 липня Міністерство інфраструктури опублікувало на своєму сайті проєкт наказу про внесення змін до коефіцієнтів на вантажоперевезення залізничним транспортом. Протягом місяця в міністерстві будуть приймати зауваження і пропозиції до цього проєкту.
Заплановане «Укрзалізницею» підвищення тарифів на вантажоперевезення буде одним із найбільш економічно необґрунтованих та призведе до катастрофи в паливно-енергетичному комплексі України, заявила у відкритому листі до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля Федерація роботодавців паливно-енергетичного комплексу України.
За підсумками минулого року «Укрзалізниця» дістала чистих збитків у розмірі майже 11,9 млрд грн, фінансові зобов’язання компанії 2020 року зросли більше ніж на 1 млрд грн – до 58,3 млрд грн.