Велика Палата вирішила, що чоловік та дружина розпоряджаються часткою у статутному капіталі за взаємною згодою, наявність якої презюмується при укладенні договорів одним з подружжя.
Таким чином, постановою від 29 червня 2021 року у справі № 916/2813/18 Велика Палата відступила від висновку, згідно з яким частка в статутному капіталі приватного підприємства, яка придбана за спільні кошти подружжя, не є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя та може бути відчужена одним з них без згоди іншого, що викладений у постановах:
Верховного Суду України від 03.07.2013 у справі № 6-61цс13; Верховного Суду від 10.10.2018 у справі № 569/6236/16-ц; Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 918/598/18.
Аналіз законодавства, яке визначає порядок розпорядження майном, що знаходиться у спільній сумісній власності подружжя, зокрема, часткою в статутному капіталі господарського товариства дозволяє дійти висновку, що чоловік та дружина розпоряджаються цим майном за взаємною згодою, наявність якої презюмується при укладенні договорів одним з подружжя, – виснувала Велика Палата.
Також Велика Палата висловилась щодо висновків КСУ у справі № 1-8/2018: статутний капітал приватного підприємства – юридичної особи або майно приватного підприємства – єдиного майнового комплексу можуть бути об`єктами права спільної сумісної власності подружжя (якщо вони не є об`єктами права особистої власності одного з подружжя).
Проте у цій справі викладено окрему думку, зокрема, й щодо цього питання. Троє суддів вважають Велика Палата має хибну позицію щодо правового статусу приватного підприємства як товариства з обмеженою відповідальністю.
На їх думку, передача частки в статутному капіталі одному з подружжя перетворює унітарне приватне підприємство в корпоративне та змінює правовий статус статутного капіталу та майна підприємства зі спільного сумісного майна подружжя на спільну власність з визначенням часток кожного з подружжя, чим фактично здійснюється поділ майна подружжя.
Тобто, передача одним з подружжя іншому частки в унітарному приватному підприємстві є способом поділу такого підприємства та перетворює це підприємство в корпоративне, засноване на особистій власності кожного з подружжя, та породжує в іншого подружжя корпоративні права в цьому підприємстві.
За таких умов спір щодо часток у корпоративному приватному підприємстві не є спором з сімейних правовідносин.
Велика Палата також вважає, що справа в спорі про визнання недійсним укладеного одним з подружжя без згоди іншого з подружжя договору щодо розпорядження часткою в статутному капіталі юридичної особи має розглядатися господарським судом.
Практику поділу майна і боргів подружжя раніше аналізувала Марина Ясинська.