Об’єднана палата Касаційного господарського суду виснувала, що відсутність згоди заставодержателя на вчинення правочину з відчуження заставленого майна є достатньою підставою для задоволення позову заставодержателя про визнання такого правочину недійсним.
Таким чином, об’єднана палата відступила від висновку, викладеного у постанові КГС від 5 лютого 2019 року у справі № 910/9131/16, відповідно до якого відсутність згоди заставодержателя на продаж заставленого майна не є достатньою підставою для визнання договору недійсним, оскільки застава зберігає свою силу для нового власника.
Новий висновок викладено у постанові від 21 травня 2021 року у справі № 910/3425/20.
Об’єднана палата визначила, що позов заставодержателя про недійсність договору слід задовольнити, оскільки внаслідок його укладення майно, яке перебувало в заставі і обтяження якого, на час відчуження було зареєстровано, спочатку передали в користування, а потім відчужили без згоди заставодержателя.
Заставодержатель може вимагати визнання недійсним договору, стороною якого він не є оскільки:
закон прямо покладає на заставодавця обов’язок отримати згоду заставодержателя на відчуження обтяженого майна; цей обов’язок презюмується і йому кореспондує право заставодержателя на захист шляхом визнання правочину недійсним у разі відчуження майна без його згоди.