«Уряд провалив таку потрібну і важливу програму отримання пільгових кредитів постраждалим від карантину підприємцям. Укотре гроші пішли не за тими, хто їх найбільше потребує, а дісталися потужним бізнесменам, які й без того почувалися добре. Уже і самі банкіри просять владу згорнути програму «5–7–9%», оскільки вона нестиме ризики як для самих позичальників, так і для економіки в цілому», – заявив він.
У пресслужбі партії нагадали, що, згідно з повідомленнями ЗМІ, представники міжнародних банків, які працюють за програмою «Доступні кредити 5–7–9%», надіслали лист у Національний банк України та Міністерство фінансів України із заявою, що в межах програми пільгове фінансування отримує платоспроможний бізнес, а не той, який серйозно постраждав через COVID-19.
Приходько підкреслив, що ці умови потрібно переглянути.
«По-перше, нині, щоб отримати кредит, потрібно надати банку під заставу обладнання, а до того його треба застрахувати і сплачувати відсоток за обслуговування. Ці додаткові платежі значно здорожчують вартість кредитних коштів. По-друге, щоб отримати кредит на максимально вигідних умовах, а це 5%, підприємцю необхідно найняти на роботу вісім працівників, адже за кожного найнятого працівника кредитна ставка знижується на 0,5%. У нинішніх умовах більшості підприємців важко навіть ввести одну-дві посади у штат», – зазначив політик.
Також голова «Нашого краю» в Чернігівській області заявив, що підприємці побоюються згортання урядом фінансування програми в майбутньому, через що їм доведеться погашати відсотки в банках в повному обсязі.
«Таку необхідну для підприємців програму слід не згортати, а змінювати з тим, щоб її умови були прийнятні для тих, хто дійсно постраждав від наслідків коронакризи і потребує підтримки з боку держави», – заявив він.
Контекст:
Програма «Доступні кредити 5–7–9%» для малого та середнього бізнесу стартувала в Україні в лютому 2020 року. Її реалізує Фонд розвитку підприємництва. У Міністерстві фінансів повідомляли, що програма передбачає створення умов для здешевлення і доступності кредитів завдяки компенсації відсоткової ставки до рівня 5%, 7% і 9% річних за кредитами в національній валюті, а також надання часткових гарантій.
Станом на 9 серпня Фонд розвитку підприємництва уклав угоди про співпрацю з 33 банками в межах цієї програми. У Кабміні кажуть, що з початку програми банки-учасники видали 21 545 кредитів на загальну суму 56,7 млрд грн.