«Відсутність реформ настільки сильно впливає на внутрішній розвиток України, що, на мою думку, це і самі олігархи розуміють. Тому що не можна жити весь час із Міжнародним валютним фондом. [Україні] не можна весь час, щомісяця або наприкінці року підраховувати, вдасться чи не вдасться виплатити ці кредити. І є запит суспільства», – пояснив Пойканс.
У зв’язку із цим латвійський дипломат додав, що розпочаті президентом країни Володимиром Зеленським зміни не можна назвати боротьбою з олігархами.
«Зрозуміло, що без співпраці з тими самими олігархами жодного розвитку теж не буде», – заявив посол.
Контекст:
Україна співпрацює з МВФ за програмою stand-by. Виконавча рада Фонду схвалила її 9 червня 2020 року. За нею планують виділити $5 млрд чотирма траншами. 12 червня Україна одержала $2,1 млрд першого траншу. Київ чекав на одержання ще двох траншів по $700 млн до кінця 2020 року, але цього не сталося.
Місія Міжнародного валютного фонду 21–23 грудня 2020 року почала перший перегляд угоди з Україною у форматі stand-by. Вона відновила роботу після зимових канікул 11 січня 2021 року і працювала до 12 лютого. Коментуючи строки виділення наступного траншу МВФ, директор пресофісу місії Фонду в Україні Джеррі Райс сказав, що спочатку треба вивчити політику економічного розвитку і проведення реформ у країні.
Постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман 13 лютого повідомив, що місія Фонду завершила роботу, але рішення про перегляд програми ще не ухвалено. «Обговорення було продуктивним, проте потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть», – зазначив він.
Президент України Володимир Зеленський висловив упевненість, що Україна одержить наступний транш від МВФ до кінця 2021 року. За словами радника глави держави з економічних питань Олега Устенка, у вересні Україна може одержати від МВФ транш у розмірі $700 млн за програмою stand-by.