15 апреля, 2024 22:56
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

ВС пояснив, коли виправлення помилок у резолютивній частині судового рішення не є порушенням

Касаційний господарський суд ВС у постанові від 15 січня 2021 року у справі № 905/2135/19 пояснив особливості застосування статті 243 ГПК України щодо виправлення описок та арифметичних помилок у судових рішеннях.

Відповідно до частин 1, 2 статті 243 ГПК України суд може виправити допущені в рішенні чи ухвалі описки чи арифметичні помилки:

з власної ініціативи або за заявою учасників справи.

Питання про внесення виправлень вирішується без повідомлення учасників справи, про що приймається ухвала.

Судове рішення має бути точним. Помилки в тексті судового рішення, зумовлені арифметичними помилками або граматичними помилками (описками), що стосуються істотних обставин або ускладнюють виконання рішення, можуть бути усунуті судом, який прийняв рішення або ухвалу.

Отже, законом передбачені випадки, коли недоліки рішення суду можуть бути усунені тим самим судом, що його ухвалив.

Описка – це зроблена судом механічна (мимовільна, випадкова) граматична помилка в рішенні, яка допущена під час його письмово-вербального викладу (помилка у правописі, у розділових знаках тощо).

Арифметична помилка – це неточність у розмірі присудженого, неправильність арифметичних розрахунків.

ВС зазначає, що, вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (постанові або ухвалі), суд не має права змінювати зміст судового рішення, він лише усуває неточності щодо:

встановлених фактичних обставин справи (наприклад, дати події, номера і дати документа, найменування сторін, прізвища, імені, по батькові особи тощо), технічних помилок (тобто таких, що виникли в процесі виготовлення тексту рішення).

 Таким чином, виправлення допущених у рішенні, постанові, ухвалі описок, арифметичних помилок допускається, якщо при цьому не зачіпається суть судового рішення.

Якщо під час ухвалення судового рішення судом відповідно до ст. 129 ГПК України не було вирішено питання щодо розподілу судових витрат, то виправлення судом арифметичної помилки шляхом внесення змін у резолютивну частину судового рішення про розподіл судових витрат є порушенням норм процесуального права, оскільки судом фактично не здійснено виправлення описки / арифметичної помилки в судовому рішенні, а частково змінено резолютивну частину судового рішення щодо розподілу судових витрат між сторонами, яке набрало законної сили і стало обов’язковим до виконання.

Проверьте

​Байден, Зеленський і «доктрина Байдена»

Головна — Світ — 1 вересня 2021, 13:17 ​Байден, Зеленський і «доктрина Байдена» Президент України …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *