15 мая, 2024 15:56
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Суд не може закривати провадження у частині залучення третіх осіб – КЦС ВС

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду вказав: суд не може закривати провадження у частині залучення третіх осіб.

Суть справи

Суд першої інстанції, з яким погодився й суд апеляційної інстанції, вирішив закрити провадження у справі в частині залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, оскільки це є процесуальною ініціативою позивача і беззаперечним його процесуальним правом, яким він має право вільно розпоряджатися на свій розсуд щодо власного позову.

Висновок КЦС ВС (постанова від 18 серпня 2021 року у справі № 572/3632/15-ц)

Верховний Суд не погодився з такими висновками судів попередніх інстанцій, оскільки третя особа у справі не є стороною у цивільному процесі, а отже, за змістом пункту 7 частини першої статті 255 ЦПК України суд не може закрити провадження в частині залучення третьої особи.

ВС вказує, що третя особа у справі є лише сonsortes litis (учасником справи), не його стороною, а отже, закрити провадження щодо такої особи неможливо із жодних підстав, визначених ст. 255 ЦПК.

Крім того, ліквідація органу, залученого до участі у розгляді справи як третя особа, не тягне за собою закриття провадження у справі у частині залучення такої особи до розгляду справи.

За змістом статей 53, 54 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов’язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Отже, правове становище третіх осіб у процесі посідають особи, які мають юридичний інтерес до справи, але інтерес, який не є рівноцінним інтересам сторін (позивача чи відповідача). Інститут третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, зумовлений перш за все необхідністю забезпечити можливість здійснення відповідними суб’єктами права регресу.

Якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред’явити вимоги до сторони, така сторона зобов’язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору.

Проверьте

Дайджест Вищої ради правосуддя за 22–26 листопада 2021 року

Опубліковано дайджест Вищої ради правосуддя за 22–26 листопада 2021 року, де здійснено ретельний огляд актуальних …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *