16 марта, 2022 18:20

Перехід на RAB-тариф зменшить аварії в електромережах – Всеукраїнська енергетична асамблея

Перехід на стимулювальне тарифоутворення може допомогти мінімізувати наслідки аварій в електромережах. Про це йдеться в заяві Всеукраїнської енергетичної асамблеї (ВЕА), яку 31 липня опублікували на сайті «ЕнергоВсесвіт».

В асамблеї нагадали про масштабну аварію, через яку ввечері 27 липня було знеструмлено кілька районів Києва. Також повідомляли про перебої з водопостачанням у районах, які залишилися без світла, було затримано рух деяких тролейбусних маршрутів.

Ця каскадна аварія висвітлила низку системних проблем на ринку електроенергії, підкреслюють експерти ВЕА.

«У столиці України стався справжній блекаут – ще одне попередження, що з так званими реформами в енергетиці та технічним станом обладнання в електроенергетиці неможливо «гратися» безкінечно. Адже чинні викривлені «ринкові» правила ринку електроенергії завдають матеріальної шкоди всім його учасникам», – ідеться в заяві.

У ВЕА вважають, що зменшити наслідки таких аварій могла б розвинена система електромереж, здатна автоматично перерозподілити навантаження та ввімкнути резервне живлення.

«Столична розподільча компанія такі проєкти вже має, але не може їх реалізувати через відсутність коштів на масштабні проєкти в інвестиційній програмі, що розробляється та затверджується за застарілою системою тарифоутворення», – зазначають у заяві.

В енергооб’єднанні вважають, що Україна «потребує термінового запровадження» RAB-регулювання, що передбачає єдину базу активів і ставку дохідності на рівні середньозваженої вартості капіталу, яку мають перераховувати раз на рік або перед початком регуляторного періоду.

«Разом із відмовою  від тотального адміністративного тиску на процеси ціноутворення та неринкового перерозподілу грошових потоків запровадження стимулювального тарифоутворення відкриє шлях до створення умов, коли кияни та мешканці усіх, без виключення, населених пунктів України вже не будуть потерпати від відсутності електропостачання», – переконані у ВЕА.

Стимулювальне регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів. Цей метод спрямовано на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, які передають енергоносій, і стимулювання ефективності витрат розподільних та постачальних компаній.

Згідно з даними НКРЕКП, зношеність мереж в Україні становить 80%, заявляв 2017 року в ефірі NewsOne тодішній голова відомства Дмитро Вовк.

За інформацією Delo.ua, Нацкомісія з енергетики із 2012 року розглядає можливість переходу на стимулювальне тарифоутворення, але його досі не введено.

25 червня генеральний секретар європейської галузевої асоціації Eurelectric Крістіан Рубі заявив, що для того, щоб Україна досягла успіху, вона має розв’язати питання стимулювання інвестицій в електричні мережі.

Проверьте

Рекомендації Антимонопольного комітету дали змогу зберегти справедливі умови для вантажовідправників – металурги

Антимонопольний комітет України рекомендував «Укрзалізниці» відмовитися від ниток графіка руху поїздів, і в такий спосіб …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *