Вона зазначила, що парламентський комітет із питань фінансів, податкової та митної політики, крім спільного доопрацювання та погодження тексту, значно удосконалив положення щодо корпоративного управління страховиком. Аллахвердієва додала, що новий закон детально опрацювали на робочих групах із представниками Національного банку України, Незалежної асоціації банків України та страхових компаній.
«Дякую всім колегам, які підтримали документ у залі, брали участь у робочих групах, обговоренні на засіданнях комітету, представникам НБУ та страхового ринку! Ми проробили титанічну роботу з оновлення страхового законодавства. Упевнена, що це допоможе галузі стати більш потужною та динамічно розвиватися!» – зазначила Аллахвердієва.
Нардепка наголосила, що нові вимоги до страховиків цілком підйомні навіть для невеликих компаній.
«Велику увагу приділено взаємодії страховиків та страхових посередників із клієнтами, бо наріжним каменем здорової системи є високий рівень задоволення клієнта. Захист прав та законних інтересів клієнтів, а особливо споживачів – фізичних осіб, забезпечується не тільки переддоговірним спілкуванням, а головне – високою якістю наданої страхової послуги та беззастережним виконанням страховиком своїх зобов’язань, яке забезпечується високим рівнем капіталізації та платоспроможності такого страховика», – написала політикиня у блозі.
Контекст:
Проєкт закону про страхування подали до Ради наприкінці березня 2021 року, у першому читанні парламентарі його ухвалили 17 червня, проголосували у другому читанні та в цілому – 18 листопада на позачерговому засіданні ВР.