Під час розслідування справ комітет встановив, що Міністерство енергетики та вугільної промисловості рекомендувало держпідприємствам підвищити граничний рівень ціни однієї вугільної продукції для потреб теплових електростанцій (ТЕС) і теплоелектроцентралей (ТЕЦ) до певного рівня. Це підтверджують протоколи нарад із питань визначення граничної ціни на вугілля.
Водночас на нарадах були також представники приватних компаній – постачальників і споживачів енергетичного вугілля.
Суб’єкти господарювання – учасники нарад доправляли понад 80% усього енергетичного вугілля для потреб ТЕС і ТЕЦ. На цих самих нарадах були присутні також виробники електричної енергії (ТЕС і ТЕЦ), які споживають понад 95% усього енергетичного вугілля, що використовують для потреб цієї галузі.
За деякий час відповідачі зазначали в угодах ціни на постачання енергетичного вугілля, схожі на ті, які визначали на нарадах у міністерстві. Така ситуація тривала майже три роки.
Тому комітет ухвалив рішення, яким визнав, що міністерство створило умови учасникам ринку енергетичного вугілля для здійснення антиконкурентних погоджених дій.
В іншій справі, де фігурантами є окремі учасники зазначеного ринку, виявлено, що динаміка зміни ціни у постачальників вугілля – «ДТЕК Трейдінг» і «Держвуглепостач» відповідає динаміці зміни граничної ціни. Водночас на ринку енергетичного вугілля не було об’єктивних причин для одночасної та рівномірної зміни його ціни.
Аналіз середньозважених базових цін також свідчить, що із серпня 2016-го до червня 2019 року «ДТЕК Дніпроенерго», «ДТЕК Західенерго», «ДПЕК Східенерго», «Черкаське хімволокно» та «Центренерго» купували енергетичне вугілля за базовими цінами, схожими на граничні ціни, визначені на нарадах у Міненерговугілля.
«Коефіцієнти кореляції свідчать про чіткий зв’язок цінових траєкторій відповідачів та цін, рекомендованих міністерством. Динаміка зміни базових цін вугілля, яке купували зазначені компанії, також відповідає динаміці граничних цін, встановлених Міненерговугіллям», – ідеться в повідомленні.
У підсумку АМКУ ухвалив рішення оштрафувати низку енергокомпаній, зокрема:
«Держвуглепостач» – 2,3 млн грн; «ДТЕК Трейдінг» – 163,5 млн грн; «ДТЕК Дніпроенерго» – 125,5 млн грн; «ДТЕК Західенерго» – майже 173 млн грн; «ДТЕК Східенерго» – 91 млн грн; «Центренерго» – 205,8 млн грн; «Черкаське хімволокно» – 14,4 млн грн.