Агентство зазначає, що всі ці норми намагалася внести в попередній законопроєкт на цю тему одна з його ініціаторок, нардепка від «Слуги народу» Лада Булах, але проти виступила бізнес-спільнота.
«Ці та інші обмеження для тютюнової галузі й торгівлі загрожували згортанню малого бізнесу, збитками для виробників і зростанням нелегальної торгівлі, але при цьому вони не гарантували поліпшення ситуації зі здоров’ям нації», – пише «РБК-Україна».
У підсумку законопроєкт Булах №2813 відкликали через надмірно радикальні норми.
Агентство пише, що ідея ввести «негарну» упаковку, тобто стандартну для всіх брендів, є обмеженням прав власників брендів і порушенням принципу рівної конкуренції, але не причиною, через яку українці починають палити.
«За даними компанії «ІнфоСапіенс», тільки для 2% опитаних дизайн пачки мав якесь значення при прийнятті рішення почати курити», – зазначають автори публікації. За даними дослідження, головним чинником у рішенні почати палити стало оточення респондентів.
Журналісти зазначають, що така норма дасть можливість розвитку нелегальному ринку, оскільки стандартизовані пачки суттєво «спрощують життя» виробникам контрафакту.
Пропозиції ввести заборону на специфічні смаки і аромати агентство також розкритикувало.
«І тут ми знову бачимо, наскільки непродумане рішення ввести таку заборону, адже він автоматично знищить усю галузь електронних сигарет, оскільки споживачам без ароматичних і смакових добавок вони не потрібні. Ідеться про мільярди гривень втрачених податків, які ніхто компенсувати, судячи з усього, не збирається», – ідеться у статті.
Заборона на викладання цигарок на полицях уб’є тисячі дрібних торговельних точок, а досвід Ісландії та Канади продемонстрував безперспективність заборони так званого «рекламного» викладання, зазначають автори.
Стефанишина пропонує повернути у проєкт закону вимога, яку вже виключили – виробляти пачки цигарок виключно кубічної форми, тобто без скошених або закруглених країв.
«Як уже було сказано вище, дизайн пачки не є стимулом для споживача. І тому Євросоюз, на який орієнтуються в організації «Життя», не вимагає кубічної форми. Більш того, майже у всіх країнах заборони на закруглені краї пачок не існує. І саме в ЄС українські виробники експортують такі пачки, що приносить Україні експортну виручку в розмірі понад $350 млн щорічно. Зрозуміло, депутати не пропонують ніякої компенсації втрат бюджету України, який буде недоотримувати податки», – пише «РБК-Україна».
Автори вважають, що замість усіх цих ініціатив для боротьби з курінням в Україні потрібно адаптувати директиви ЄС про регулювання тютюнової галузі та подати їх на розгляд парламенту.