2 июля, 2024 13:14
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Бенефіціари конвертцентрів, де осідає прибуток від "скруток", незмінні і за Любченка, і за Марченка – ЗМІ

Автор статті під заголовком «Ідуть у тінь. Хто взяв під контроль «скрутки» після звільнення Любченка» Олександр Хищенко вважає, що відсутність будь-яких звітів про боротьбу зі «скрутками» – механізмом взаємозаліку податкових зобов’язань одних компаній завдяки «купівлі» (як правило, фіктивної) податкового кредиту в інших із використанням конвертаційних центрів та фірм-одноденок – можна вважати підтвердженням, що посадовців влаштовує нинішній стан справ. Обсяг цього «ринку» агентство оцінює у 30–60 млрд грн на рік.

«Коли [Ігоря] Уманського на посаді міністра змінив Сергій Марченко, для багатьох присвячених учасників ринку це стало «дзвіночком» щодо того, у який бік хитнеться маятник. І дійсно, саме за Марченка та Любченка, якого міністр пролобіював на посаду кризового голови ДПС, скрутки не просто не скоротилися, але істотно додали в масштабах. Спочатку і Любченко, і Марченко активно коментували тему «скруток», відзначаючи, що ситуація знаходиться під контролем. Більше того, міністр навіть називав цифри в 50 млрд грн і 15–20%, які нібито вдалося додатково залучити до бюджету за рахунок певної «боротьби» зі «скрутками» (у чому вона полягала, так і не було сказано). Природу походження таких перевиконань бюджету згодом неодноразово викривали. Якщо коротко, то вона полягає в регулярному заниженні прогнозів, а не в успіхах у роботі з тіньовими схемами», – наголосив журналіст.

Заклики міністра до правоохоронців узятися, зрештою, за «скрутки» і знайти відповідальних він вважає просто прихованим сигналом учасника ринку про те, хто насправді взяв під контроль усю схему.

«Імена називали як журналісти, так і народні депутати із трибуни парламенту: міністр фінансів Марченко, діючий на той момент голова ДПС Олексій Любченко, далі – заступники голови ДПС, керівники профільних департаментів, радники тощо. Наприклад, колишній голова ДФС та Фонду держмайна, а згодом радник Любченко Ігор Білоус виявився штатним «рекрутером» компаній, які «скручували» ПДВ разом із Державною продовольчою зерновою корпорацією, – пише автор. – Відкритим залишається питання, яку «інфраструктуру» передав Любченко. За однією з версій, оскільки в. о. голови ДПС Євген Олейніков є на 100% людиною Любченка, як і його радник Ігор Білоус, нібито безпосередньо задіяні в координації схеми «скруток», їх від цього процесу можуть відсторонити».

Але є й інша версія, зазначає Хищенко, згідно з якою Марченко нібито залишив у радниках щодо «скруток» і Любченка, і Олейнікова, які зараз проводять операції з максимальною обережністю, не використовуючи великих обсягів на компаніях, що вже потрапляли «на радари» податкових органів.

«Більше того, обговорюється питання формального зниження обсягів «скруток», щоб «боротьбу» можна було оцінити в цифрах. Це, серед іншого, має викликати в народних депутатів більше довіри до дій Мінфіну напередодні голосування за бюджет на наступний рік у другому читанні». Обидві версії учасниками ринку розглядаються як «робочі», оскільки міністр фінансів, по всій видимості, максимально скоротив кількість контактів по цій темі з непосвяченими людьми. Утім, на початку грудня, коли з’являться нові зведення про обсяги «скруток» за три місяці осені, швидше всього, стане зрозуміло, що зусилля не увінчалися успіхом і що ключові бенефіціари конвертцентрів, на яких і осідає основний «прибуток» від ухилення від сплати податків, залишилися незмінними як при Любченку, так і при Марченку», – заявив журналіст.

Контекст:

Верховна Рада призначила Любченка першим віцепрем’єром – міністром економіки України 20 травня. До цього він майже протягом року очолював Держподаткову службу.

Про те, що Любченко може піти у відставку, написало Delo 1 листопада. Видання повідомило, що Любченка хочуть звільнити заради покращення відносин із бізнесом, а «більшість колег по уряду, а також бізнес-асоціацій зітхнули з полегшенням», коли дізналися про його ймовірне звільнення. Окрім того, ЗМІ повідомляли про ймовірну причетність Любченка до «скруток». 2 листопада Любченко написав заяву про звільнення. Рада проголосувала за його відставку 3 листопада.

Марченко очолює Мінфін із 30 березня 2020 року. Його попередник на цій посаді, Ігор Уманський, протримався менше ніж місяць. Марченко – колишній заступник міністра фінансів (2016–2018), також був заступником глави Адміністрації Президента України за часів президентства Петра Порошенка.

У грудні 2020 року та у квітні 2021-го в Раді реєстрували проєкти постанови про звільнення Марченка. У сесійній залі цих документів не розглядали.

Нардеп від «Слуги народу» Данило Гетманцев минулого року звинувачував Марченка у зриві реформи Державної митної служби.

Проверьте

Упродовж дев’яти місяців "Метінвест" витратив на екологічні проєкти $323 млн

«У червні 2021 року ММК імені Ілліча завершив реконструкцію газоочисних установок ливарного двору та бункерної …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *