21 июня, 2024 21:15
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Без мораторію на експорт брухту Україна втратить 20 млрд грн податкових надходжень – Федерація роботодавців

У ФРУ підкреслили, що, якщо не ввести мораторій на експорт брухту, Україна залишиться без сировини, потрібної для металургії, оскільки ні мартенівська, ні киснево-конверторна, ні електросталеплавильна технології не дають змоги виплавляти сталь без брухту. Також ця сировина потрібна для декарбонізації. Крім того, бюджет у разі продовження вивезення брухту втрачатиме податкові надходження, скоротиться і приплив валюти у країну.

Заготівля брухту в країні падає вже 20 років поспіль, за підсумками 2020 року вона сягнула історичного мінімуму – 2,9 млн т.

«Тим часом, за даними Державної митної служби, відвантаження брухту на зовнішні ринки в січні – серпні 2021 збільшилося майже у 20 разів, і склало 410 тис. У цей же період металурги відчули найістотніший дефіцит сировини. Спочатку вони компенсували брак брухту за рахунок власних складських запасів. Однак уже в серпні – вересні підприємства почали втрачати обсяги виробництва, і тепер заводи змушені працювати буквально «з коліс», – зазначили у ФРУ.

В організації підрахували, що тонна експортованого брухту дає державі приблизно 1,8 тис. грн (це еквівалент у гривні мита в €58), а тонна брухту, переробленого на сталь в Україні, приносить у бюджет 8,2 тис. грн податків.

«Якщо не ввести мораторій на експорт брухту, Україна щорічно втрачатиме близько 20 млрд грн податкових надходжень, 5 млн т у виробництві сталі, 2,4% ВВП України і $1,4 млрд валютних надходжень», – перерахували у ФРУ.

Брухтозаготівельна галузь залишається тіньовою, незважаючи на спроби законодавчого врегулювання, і в підсумку експортне ціноутворення на брухт досі непрозоре, що призводить до втрат бюджету на десятки мільйонів доларів.

«Кожна тонна повторно використаного брухту заощаджує 1,5 т СО2 і 740 кг вугілля, а також вимагає тільки 1/3 витрат енергії в порівнянні з виробництвом сталі з первинної сировини. У Євросоюзі зараз відбувається дискусія про необхідність введення обмежень на експорт брухту саме з метою забезпечити промисловців сировиною для декарбонізації», – указано в листі.

У Федерації підтримали введення заборони на експорт брухту і закликали Міністерство економіки сприяти його якнайшвидшому ухваленню.

Контекст:

«Мінпром» повідомляв із посиланням на дані Держмитниці, що експорт українського брухту збільшується із середини весни.

Видання «БізнесЦензор» 27 вересня опублікувало лист асоціації металургів «Укрметалургпром», у якому представники галузі просять Кабінет Міністрів і президента України заборонити експорт брухту до 31 грудня 2023 року.

У червні 2021 року об’єднання підприємств «Укрметалургпром» і профільна асоціація «Укртрубопром» уже зверталися до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням ввести тимчасову заборону на експорт брухту з України до 31 грудня 2023 року. Металургійний комбінат «АрселорМіттал Кривий Ріг» підтримав цю ініціативу.

Проверьте

Чехия остается открытой для вакцинированных украинцев – Кулеба

«Чехия остается открытой для путешествий вакцинированных украинцев при тех же условиях, что и раньше», – написал …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *