«Ми бачимо, що безповоротні втрати становлять у такій стресовій ситуації, як зараз, $2–3 млрд на місяць. Це і зупинені інвестиції, і додаткова інфляція, втрати у туристичній сфері, скорочення авіаперевезень», – сказав він.
Шурма уточнив, що йдеться про втрати для економіки, «тобто фактично збитки», яких зазнає країна.
За словами заступника глави ОП, є ще «спекулятивний тиск на фінансові ринки, який блокує запозичення, тисне на курс», а також «спекулятивний тиск на валютний ринок близько $1,5–2 млрд».
«Ми вважаємо, що подушки у $4–5 млрд має бути достатньо, щоб продовжувати державні програми, які ми запланували. Але зовнішня ситуація може змінюватися», – пояснив Шурма.
Він зазначив, що у ситуації, яка склалася, інвестори «ставлять проєкти на паузу» і відкладають рішення, а «зовнішні кредитні ринки тимчасово закриті».
«Якщо рівень стресу буде такий же, то це щомісячні втрати, починаючи із січня. Якщо ситуація стабілізується інформаційно хоча б у такому стані, як зараз, то больовий поріг підніметься – і через два місяці таких втрат уже не буде», – вважає Шурма.
11 лютого перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко заявляла, що українська економіка демонструє стійкість до умов війни.
Контекст:
Наприкінці 2021 року з’явилася інформація про скупчення російських військ біля кордонів України. ЗМІ писали про підготовку вторгнення в Україну. Серед них були німецький Bild, американські CNN, Reuters, Bloomberg.
11 лютого 2022 року, за даними The Guardian, президент США Джо Байден під час відеоконференції з лідерами кількох держав заявив, що РФ може напасти на Україну найближчими днями.
З 11 лютого низка країн, зокрема США, почали закликати своїх громадян терміново покинути Україну через імовірну ескалацію.
Президент України Володимир Зеленський заявив 12 лютого, що влада розуміє ризики, але, на його думку, в інформаційному просторі зараз надто багато інформації щодо ймовірного вторгнення РФ в Україну, яка провокує паніку.