У листі наголосили, що з листопада постачання електроенергії в об’єднану енергосистему (ОЕС) України не здійснюватимуть.
Документ отримало кілька учасників ринку, зокрема компанія «Енергоатом».
«Економічна правда» наголошує, що наразі невідомо, чи отримали листа всі учасники енергоринку України. Видання не відкидає, що імпортувати електроенергію з Білорусі зможе лише одна чи кілька компаній.
За даними «Укренерго», 8 листопада Україна імпортує з Білорусі 400 МВт електроенергії до ОЕС.
Позафракційний нардеп Євген Шевченко, відомий своїм позитивним ставленням до Олександра Лукашенка, який називає себе президентом Білорусі, розповів «Економічній правді», що рішення «Беленерго» зумовлене відсутністю економічної вигоди для експорту електроенергії до України.
За його словами, лист стосується лише рамкових угод, тож імпорт технічно може відбуватися і надалі.
«Беленерго» повідомило 6 листопада у Telegram про відновлення постачання електроенергії в Україну. Згідно з контрактом, постачання здійснюватимуть протягом листопада.
Голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус написав у Telegram 6 листопада, що Україна імпортує з Білорусі 5 МВт електроенергії.
За його словами, імпорт здійснює лише одна компанія – ТОВ «ТЕТ груп», колишнього комерційного директора групи ДТЕК Віталія Бутенка. Вона єдина отримала електроенергію з білоруського боку, хоча раніше ніколи її не імпортувала, зазначив Герус.
Контекст:
13 листопада 2015 року Україна припинила імпорт російської електроенергії та відновила його восени 2019 року після внесення поправок до законів у сфері використання ядерної енергії.
У березні 2020 року постачання електроенергії з Росії знову припинили.
На засіданні 26 травня 2021 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), ухвалила рішення закрити імпорт електроенергії з Росії та Білорусі на чотири місяці – до 1 жовтня. Нацкомісія відмовилася обмежувати імпорт на весь рік, як вимагали народні депутати з міжфракційного об’єднання «Чиста енергія», які долучалися за допомогою відеозв’язку. У вересні заборону було продовжено на місяць – до 1 листопада.
Агентство «РБК-Україна» писало, що Україна з 1 листопада відновить імпорт електроенергії з Білорусі через дефіцит вугілля на державних ТЕС. За інформацією агентства, починаючи із серпня всі державні ТЕС працюють на мінімально допустимому рівні, із 23 державних блоків працює лише три, а навантаження приватних компаній – 27–29 блоків щодня. Дефіцит вугілля виник улітку 2021 року через аномально низькі ціни на електроенергію, які не давали змоги ТЕС купувати вугілля, зазначало агентство.
2 листопада в «Укренерго» повідомили, що запросили аварійну допомогу Білорусі для балансування енергосистеми.