«Ми ухвалили рішення про заборону перевезень транзитом своєю територією, що прямують із Литви залізничним транспортом, нафтопродуктів, хімічних та мінеральних добрив, завантажених на станціях «Литовських залізниць», – ідеться в повідомленні.
У міністерстві зазначили, що територією Білорусі таких вантажів перевозять приблизно 1,5–1,6 млн тонн на суму понад $1 млрд щорічно.
Причиною таких заходів влади Білорусі стало рішення Литви припинити транзит калійних добрив «Білоруськалію» через санкції США.
Прем’єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте заявила, що розцінює такий крок Білорусі як загрозу, до якої потрібно ставитися серйозно. Вона додала, що уряд Литви зараз оцінює, яких втрат може зазнати країна в разі реалізації рішення білоруської влади, зазначає LRT.
Президент Асоціації стивідорних компаній Литви Вайдотас Шилейка розповів, що у відповідь на дії Білорусі деякі литовські виробники вже пробують нові маршрути доправлення своїх продуктів, пише BNS. Один із можливих варіантів – перевести частину вантажу із залізниці на автомобільний транспорт в обхід Білорусі або, якщо транзит для автомобільного транспорту не буде закрито, везти територією Білорусі автомобільним транспортом.
Інше рішення – обійти Білорусь і спробувати перевозити вантажі залізницею через Латвію. Проте Шилейка не впевнений, що на цьому маршруті буде забезпечено достатню пропускну спроможність для транзитних вантажів. Ще одна альтернатива – вантажоперевезення територією Польщі, що вже випробувано деякими литовськими виробниками.
Заборона Білорусі на транзит нафтопродуктів може зачепити й Україну, оскільки Литва є одним із найбільших постачальників бензинів і дизпального до країни. Профільне видання enkorr із посиланням на дані Консалтингової групи А-95 пише, що 2021 року частка литовського дизельного пального та бензину на українському ринку становила 9% і 11% відповідно (691 400 тонн і 262 200 тонн).
Контекст:
9 серпня 2021 року, у річницю проведення не визнаних Заходом виборів президента в Білорусі, США ввели нові санкції проти режиму Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі. Вони, зокрема, були спрямовані проти держпідприємства «Білоруськалій» – одного з найбільших у світі виробників калію. У США заявляли, що «Білоруськалій» є одним із джерел незаконних доходів режиму Лукашенка.
У зв’язку з американськими санкціями Литва вирішила з 1 лютого припинити транзит продукції «Білоруськалію», про що 19 січня повідомила компанія «Литовські залізниці».