Бізнес сподівається на ухвалення моделі тарифоутворення на розподіл електроенергії, яка буде цікавою інвесторам і допоможе модернізувати та розвивати електромережі. Про це заявила керівниця Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев’янко, пише «Дело».
За її словами, учасники енергоринку та експерти не приймають моделі стимулювального тарифоутворення (RAB-тариф) на розподіл електроенергії, яку запропонувала Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг [НКРЕКП]. Бізнес вважає, що така модель не буде стимулювати інвестиції, зазначила Дерев’янко.
«Тривають дискусії навколо того, яке саме тарифоутворення мають ухвалити: за пропозиціями регулятора або за пропозицією ринку. Їхня відмінність у доведеності ефективності. Ринок пропонує застосовувати успішну європейську модель із правилами, які зрозумілі інвесторам: ставка повернення капіталу на рівні WACC, перерахунок ставки щорічно, нарахування на всі активи компанії», – зазначила вона.
Дерев’янко додала, що регулятор пропонує диференціювати ставки: 1% нараховувати на вже побудовані активи компанії, 15% – на нові. Однак ринок таких умов не приймає, оскільки не бачить інвестиційної привабливості.
Дерев’янко впевнена, якщо привабливості правил гри не бачить ринок, то й зовнішні інвестори навряд чи зацікавляться електромережами.
«Тому бізнес все ж сподівається, що тарифоутворення, яке буде цікавим інвесторам, буде впроваджено найближчим часом, адже про цю реформу йдеться вже понад 10 років», – підкреслила експертка.
За інформацією Delo.ua, Нацкомісія з енергетики із 2012 року розглядає можливість переходу на стимулювальне тарифоутворення, але його досі не запровадили.
Згідно з даними НКРЕКП, зношеність мереж в Україні становить 80%, заявляв 2017 року в ефірі NewsOne тодішній голова відомства Дмитро Вовк.
25 червня генеральний секретар європейської галузевої асоціації Eurelectric Крістіан Рубі заявив, що для того, щоб Україна досягла успіху, вона має розв’язати питання стимулювання інвестицій в електричні мережі.