За його словами, профільний комітет виділення коштів на страхування лізингу літаків підтримав одноголосно.
Через повідомлення про загрозу вторгнення Росії страхові компанії попередили про припинення страховки цивільних літаків, які перебувають у повітряному просторі України. Про це йдеться у проєкті розпорядження Кабміну України щодо виділення коштів на гарантії безпеки польотів.
Через відмову страхових компаній страхувати літаки власники повітряних суден, які є в користуванні українських авіакомпаній, вимагали вивести їх з території України. Як наслідок уже з 15 лютого діяльність українських авіакомпаній могла бути припинена, зазначено в документі.
Щоб українські компанії могли здійснювати рейси, Кабмін вирішив виділити 16,6 млрд грн для гарантування безпеки польотів в Україні для страхових і лізингових компаній у період із 14 лютого до врегулювання ситуації. Железняк не відкидав, що для реалізації ідеї необхідно буде рішення бюджетного комітету.
Контекст:
13 лютого Гончаренко з посиланням на власні джерела повідомив, що одна з найбільших страхових британських компаній розіслала повідомлення про припинення з вечора 14 лютого страховки цивільних літаків, які опинилися в повітряному просторі України. У зв’язку із цим, заявив нардеп, повітряний рух в Україні може бути призупинено.
Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк заявив Reuters, що інформація про закриття повітряного простору – «нонсенс» і «сама Україна не бачить сенсу» у такому закритті.
У Мінінфраструктури заявили, що небо над Україною залишається відкритим, а держава працює над запобіганням ризикам для авіаперевізників. У відомстві визнали, що на ринку страхування відбуваються коливання і через це в деяких перевізників виникли складнощі. Так, 12 лютого літак авіакомпанії SkyUp, що прямував з Мадейри (Португалія) до Києва, сів у Молдові через заборону лізингодавця, резидента Ірландії, на вліт борту в Україну. Пасажири цього рейсу з Молдови вирушили до України автобусами.
Навесні 2021 року Росія почала нарощувати чисельність військ поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму, пояснюючи це військовими навчаннями. Після кількох тижнів напруженості РФ частково відвела частини до місць постійної дислокації.
Наприкінці жовтня американські ЗМІ повідомили, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною. Пізніше про загрозу нового вторгнення РФ неодноразово заявляли і лідери західних країн.
Зокрема, у Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що Росія може будь-якої миті почати вторгнення в Україну. 11 лютого, за даними The Guardian, Байден під час відеоконференції з лідерами кількох держав заявив, що РФ може напасти на Україну найближчими днями.
Водночас українська влада вважає, що західні країни перебільшують небезпеку.
24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали, зокрема, питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що «все спокійно, причин для паніки немає». Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе.
Міністр оборони України Олексій Резніков наприкінці січня заявив, що попри значне скупчення російських військ не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти до наступу. 8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряною та морською компонентами.
11 лютого низка країн, зокрема й США, закликала своїх громадян терміново покинути Україну через імовірну ескалацію.
Зеленський заявив 12 лютого, що влада розуміє ризики, але вважає, що в інформаційному просторі зараз надто багато інформації щодо ймовірного вторгнення РФ до України, яка провокує паніку.