«Нещодавні викриття непрозорості надзвичайно великих преміальних виплат пролили нове світло на неоднозначні кроки, вжиті українською владою у квітні для тимчасового припинення діяльності наглядової ради «Нафтогазу» і заміни голови правління Андрія Коболєва на Юрія Вітренка. Тоді ці дії зазнали серйозної критики з боку міжнародних партнерів України. Тепер критики вказують на скандал навколо преміальних виплат як на доказ того, що корпоративне управління в «Нафтогазі» фактично зруйновано. Деякі стверджують, що недоліки в реформі корпоративного управління в компанії можна простежити аж до призначення наглядової ради 2017 року без необхідного прозорого, конкурентного й заснованого на заслугах процесу висунення кандидатур», – зазначає автор.
Він вважає, що для вирішення проблем і керівництву України, і міжнародній спільноті необхідна певна частка покори.
«Політика корпоративного управління в Україні не зазнала невдачі. Поточні побоювання лише підкреслюють той факт, що процес реформ в Україні необхідно поліпшити й завершити», – пише Бойцун.
Експерт додав, що реформи корпоративного управління НАК не завершили і до того ж порушували її фундаментальні принципи, які містяться в керівних принципах Організації економічного співробітництва та розвитку. Він вважає, що для виходу з положення, яке склалося, нових членів наглядової ради потрібно обирати через дійсно прозорий, заснований на заслугах конкурентний процес, й уряд уже заявив про такий намір.
«Має бути ухвалено новий закон про корпоративне управління на державних підприємствах, що закріплює як повноваження, так і підзвітність наглядових рад, включно з повноваженням призначати і звільняти голову правління. Цей закон також має містити надійний механізм звільнення неефективної ради директорів. Також нова наглядова рада «Нафтогазу» має визначити голову правління та інших керівників разом із їхньою винагородою», – зазначає автор статті.
Бойцун переконаний, що приклад реформ у НАК «Нафтогаз» стане у пригоді й іншим держпідприємствам країни, а також може стати шляхом успіху для низки майбутніх реформ.
Контекст:
НАЗК 1 липня передало голові наглядової ради НАК «Нафтогаз України» Клер Споттісвуд припис, у якому вимагає розірвати контракт із Вітренком. В агентстві вважають, що Вітренко порушив ст. 26 закону «Про запобігання корупції» і впливав на роботу «Нафтогазу», і отже, його призначення на пост голови НАК порушує закон, заявляють у НАЗК. Вітренко зазначив, що оскаржить цей припис у суді. На його думку, НАЗК «штампує приписи, умисно поглиблюючи конфлікт».
14 червня аналогічне розпорядження агентство надіслало до Кабміну. Окружний адміністративний суд Києва 18 червня зупинив дію цього розпорядження, а Вітренко назвав його «прикладом вибіркового правосуддя». 30 червня відбулося засідання наглядової ради «Нафтогазу», на ньому вирішили перенести розгляд питання про можливе усунення Вітренка.
Кабінет Міністрів України оголосив про звільнення Андрія Коболєва з посади голови правління «Нафтогазу» 28 квітня. На його місце призначили Юрія Вітренка. 13 травня з ним підписали контракт на 12 місяців. Очікують, що за пів року оголосять конкурс на посаду голови правління НАК.