«У податковій сфері треба провести багато кардинальних інституційних реформ, чого поки що ми не побачили. У податкової служби є гарний захист: вони можуть сказати, що збирають більше грошей, ніж раніше. Податкова служба не бачить себе як сервіс, а тільки як орган, який має карати, збирати, вимагати, – і цей підхід залишає серйозний відбиток на всьому», – сказав він.
За словами експерта, можна здивуватися, дізнавшись, «скільки і яких документів доводиться бізнесу створювати і надсилати в податкову службу».
«Подивіться, скільки часу має витрачати кожен підприємець, щоб заплатити податки. Величезна кількість паперів. Це головний біль. У кожній компанії цілі кімнати безглуздих документів, які потрібні тільки податковій. Чудовий показник: якщо людина сама не може на свою компанію заповнити податкові документи й подати їх, а їй потрібна команда шаманів із назвою бухгалтери, які оформляють документи, це катастрофа. У кожної компанії є бухгалтерія, яка тільки й робить, що спілкується з податковою. І жоден директор до пуття не знає, про що йдеться в деклараціях», – пояснив Цхакая.
Цхакая: Якщо скласти мовні сертифікати зі скасуванням премій для держслужбовців, виходить операція ворожих сил. Диверсія. Читайте повну версію інтерв’ю
Контекст:
1 вересня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль говорив, що із 3,5 тис. регуляторних актів було скасовано 1636 документів. «Це ті акти, які були пов’язані з регіональною специфікою і справді обтяжували роботу підприємців», – пояснював глава уряду.
За підрахунками Шмигаля, рівень «тіньової» економіки в Україні – приблизно 28–30% від ВВП.