Зокрема, під арешт потрапили яхти Олексія Мордашова та Геннадія Тимченка.
Тимченко – засновник та акціонер інвестиційної групи Volga Group та акціонер банку «Россия», який вважають особистим банком вищих посадовців Російської Федерації, заявили в Євросоюзі. Там додали, що Тимченко є давнім знайомим президента Росії Володимира Путіна та, як вважають, його довіреною особою. Журнал Forbes оцінює статки Тимченка у $22 млрд (6-те місце у списку найбагатших росіян).
40-метрову яхту Lena, яка належить Тимченку, було пришвартовано у Сан-Ремо. Її оцінюють у $50 млн. 66-метрова яхта Мордашова Lady M на момент арешту була у місті Імперія. Її вартість, за даними видання, – $55 млн.
Мордашов, за інформацією Forbes, є найбагатшим бізнесменом РФ. Він та його сім’я володіють активами у розмірі $29,1 млрд. Мордашов – голова правління інвестиційної компанії «Севергруп», яка є акціонером банку «Россия». У ЄС вважають, що мільярдер «одержує вигоду зі своїх зв’язків із російськими особами, які ухвалюють рішення».
Крім того, у Тоскані заарештували віллу «Лаццарескі» вартістю $3 млн, яка належить депутату Держдуми РФ Олегові Савченку, а в Арцакені, за даними видання Il Giornale, – віллу бізнесмена Алішера Усманова (7-ме місце у списку найбагатших росіян за версією Forbes, статки – $18,4 млрд). Її вартість становить майже $17 млн.
У ЄС назвали Усманова «прокремлівським олігархом», який особливо тісно пов’язаний із президентом Росії Володимиром Путіним. Про Савченка згадок в останньому списку санкцій ЄС немає, але він єдиний прокоментував арешт майна.
«Так, це так. Це наслідок санкційної політики, яку західні країни застосовують зараз до Росії загалом і до окремих її громадян. Те, що сталося, приймаю як належне. Живемо далі», – написав він 5 березня у Telegram.
Загалом, за даними агентства ANSA, в Італії підлягають заморожуванню активи російських бізнесменів загальною вартістю €143 млн ($156 млн).
Це не перші російські бізнесмени та політики, чию нерухомість заарештували на Заході після введення нових санкцій. 2 березня стало відомо, що у Німеччині заарештували 156-метрову яхту Dilbar вартістю $600 млн, яка належить Усманову. А 3 березня у Франції заарештували 85-метрову яхту головного виконавчого директора нафтогазової компанії «Роснефть» Ігоря Сєчина, яка має назву Amore Vero. Профільний сайт SuperYachtFan оцінює вартість судна у $120 млн.
Контекст:
Уранці 24 лютого Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – «демілітаризація і денацифікація України». Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об’єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки та лікарні. РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню «Град» та «Ураган», завдає авіаударів.
Точна кількість жертв російської агресії наразі невідома. Українська влада повідомляла, що станом на 28 лютого загинуло 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 осіб (новіших даних влада не публікувала). Відомо, що серед загиблих в Україні – 28 дітей. Про втрати серед українських військовослужбовців президент України Володимир Зеленський востаннє говорив 25 лютого – за перший день війни, за його інформацією, загинуло 137 військовослужбовців.
Втрати російських окупаційних військ убитими, пораненими та полоненими перевищили 10 тис. осіб, повідомив міністр оборони України Олексій Резніков. Росія перші дні війни не визнавала, що гинуть її військові, 2 березня визнала загибель 498 російських військовослужбовців.
Президент України повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б’ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, вимагаючи «притягти Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії». Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.
Через вторгнення РФ в Україну західні країни наклали на Росію санкції. Обмеження, зокрема, стосуються великих російських банків, нафтового ринку Росії та деяких наближених до Путіна бізнесменів, чиновників і їхніх дітей. Після того, як Росія відмовилася припинити агресію проти України, ЄС, США, Великобританія та Канада вирішили занести до санкційного списку самого Путіна. Крім того, санкції ввели проти Центробанку Росії (йому заборонили операції, пов’язані з управлінням резервами та активами, після чого рубль упав до історичного мінімуму), а деякі російські банки від’єднали від міжнародної міжбанківської системи SWIFT.