20 мая, 2024 15:27
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Через зростання інфляції у світі звична для нас ера дешевих грошей закінчиться. І вкрай важливо, щоб до того часу Україна економічно зміцніла

Ціни продовжують зростати – інфляція в липні сягнула 10,2% порівняно з липнем минулого року. Найбільший показник за останні два роки було знову поновлено, більше того, уперше з 2018 року інфляція перетнула двозначний рівень.

Найбільше до росту цін доклалися енергоносії: природний газ (+164,5%), електроенергія (+36,6%), паливо та мастила (+33,8%).

Базовий індекс інфляції, який більш стабільний та виключає товари, що мають схильність до сильного коливання цін, наразі зупинився на рівні +7,3% до липня минулого року (у червні теж був на рівні +7,3%). Знову ж, таких рівнів зростання базових цін не досягало із середини 2019 року.

Зростання цін уже відчутне для населення і стало темою для обговорення. Буквально сьогодні чув розмову двох жіночок біля каси супермаркету – обговорювали, як усе подорожчало і як бояться зростання комуналки взимку.

Ціни зростають не тільки в нас, а й по всьому світу. У США інфляція на 13-річному максимумі. Подібна ж ситуація й в інших розвинених країнах. Ціни по всьому глобальному ланцюгу виробництва сильно зросли, особливо на логістику та сировинні товари.

Центральні банки країн, що розвиваються, – і наш НБУ тут не виключення – уже активно піднімають відсоткові ставки. Центральні банки розвинених країн, навпаки, поки продовжують друкувати гроші, що лише підживлює інфляцію. Вони побоюються зашкодити економічному відновленню світу після «ковідної» кризи й розраховують на те, що в міру цього відновлення глобальний бізнес розширить виробництво товарів і це стримає зростання цін.

Так чи інакше, у якийсь момент розвинені країни перестануть друкувати гроші й почнуть підвищувати відсоткові ставки. Питання лише в тому, коли і як швидко це станеться. Кінець зрозумілий – звична для нас ера дешевих грошей закінчиться. І вкрай важливо, щоб до того часу ми зміцніли фінансово та економічно, адже для нас гроші не надто доступні навіть у цю дешеву еру.

Поки ж ми можемо (навіть мусимо) готуватися до важкого опалювального сезону. Днями на європейських біржах було встановлено новий рекорд цін на газ – $542 за 1 тис. м³. Ростуть ціни й на всі інші енергоносії. Україні потрібно активно готуватися – мати достатньо накопичених ресурсів для тепло- та електропостачання, забезпечити достатнє фінансування та доступність для людей субсидій, мати підготовлені сценарії на випадок форс-мажорних обставин.

Зима близько. До неї треба бути готовими.

Джерело: Павел Кухта / Facebook

Опубліковано з особистого дозволу автора

Блог відображає виключно точку зору автора. Редакція не несе жодної відповідальності за зміст та достовірність матеріалів у цьому розділі.

Проверьте

Лідерам українського експорту радять готуватися до кризових спадів – ЗМІ

Канал зазначив, що за перше півріччя 2021 року експорт українських товарів зріс на 30% порівняно …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *