«Щоб остаточно не зруйнувати важливі системи централізованого теплопостачання у країні, потрібно знайти економічні стимули інвестувати кошти у відновлення і модернізацію обладнання та мереж. Централізоване теплопостачання має право на життя як із точки зору ефективності, так і екологічності, гнучкості та цінової конкуренції. «Нафтогаз» зі свого боку зробив усе, щоб забезпечити тепловиків ресурсом на опалювальний сезон. Ми запропонували ТКЕ вигідні довгострокові угоди по 7,42 грн за м³. Таким чином, газова складова в тарифах на тепло, порівняно з минулим сезоном, не зросте. Тобто потреби піднімати тарифи на тепло через ціну газу точно немає, – зазначив Щербенко. – Тож ціна газу для ТКЕ не зросте, міста будуть із теплом. Але котельнями треба управляти ефективно».
Він додав, що сьогодні питання тарифів повністю залежить від місцевої влади і рішення кожен населений пункт ухвалює самостійно. Якщо несумлінні керівники підуть із ринку і за право управляти об’єктами змагатимуться тільки найкращі фахівці, то ситуація з тарифами налагодиться, вважає він.
«Лише тоді вічно діряві труби вдасться замінити, а обладнання – модернізувати. А це в підсумку знизить і майбутні платіжки за комуналку. ТЕЦ в Україні можна і треба управляти ефективно. «Нафтогаз» як управитель двох ТЕЦ довів це на власному прикладі – у Новому Роздолі на Новояворівську, що на Львівщині. За рекордно короткі строки ми не лише врятували опалювальний сезон, а й почали працювати на перспективу – проводити ремонтні роботи мереж і обладнання тощо», – підкреслив Щербенко.
Централізоване виробництво тепла залишається найконкурентнішим рішенням для великих міст, переконаний він.
«Централізоване виробництво тепла має суттєво більшу паливну гнучкість, ніж індивідуальне, яке зазвичай у містах обмежене лише газом та електроенергією, не кажучи вже про принади когенерації. Тому варто емоції направити в русло конструктиву і шукати прагматичні рішення на років хоча б 10–15 наперед», – заявив директор з енергоефективності та управління майном групи «Нафтогаз».
Контекст:
Як повідомляли 17 червня в НАК «Нафтогаз України», на початок місяця в середньому ціни на газ у Європі сягали €25,9 за МВт-год, що більше ніж $270 за 1 тис. м³. «Це обумовлено коливаннями цін на енергоринку через те, що РФ штучно обмежує поставки газу з метою створення тиску для завершення будівництва газопроводу «Північний потік – 2», – зазначали в компанії.
Водночас у НАК підкреслили, що газ для населення не подорожчає: від ринкових коливань захищає річна фіксована ціна.