Держава має допомогти підприємствам з екомодернізацією, а не збільшувати навантаження на них через підвищення ставки екологічного податку, заявив народний депутат України, член депутатської групи «Довіра» Сергій Шахов в ефірі телеканала «Україна 24».
За його словами, необхідно провести аналіз використання коштів від екоподатку і з’ясувати, на які цілі їх витрачають.
«Треба подивитися, куди пішли гроші з підприємств. Від великих металургійних підприємств, підприємств, які є хімічною промисловістю. Наскільки мені відомо, багато коштів сьогодні лежать на рахунках у банках і губернатори так звані, голови ОДА або голови військово-цивільних адміністрацій від цього під’їдають. Треба робити аудит», – сказав Шахов.
Він вважає, що підприємствам необхідно залишати частину коштів від екоподатку для проведення модернізації, що дасть можливість використовувати гроші за призначенням.
«Треба підприємствам віддавати гроші для модернізації підприємства на спецрахунки і також контролювати кожну копійку, щоб ці гроші йшли в модернізацію всіх великих заводів або індустріальної бази в Україні», – зазначив Шахов.
Він додав, що крім ситуації з екоподатком існує ще ініціатива збільшити повноваження екоінспекції, що створюватиме умови для корупційних зловживань.
«У нас сьогодні так – вас взагалі можуть закрити і породити корупційну складову, це найважливіша проблема нашої держави сьогодні», – сказав Шахов.
ЕBA пропонує дозволити підприємствам використовувати до 70% коштів податку на інвестиції у природоохоронні заходи, що підвищить ефективність впливу на екологічну ситуацію. Експерти пропонують також зараховувати 70% податку до місцевих бюджетів, а 30% – до держбюджету. Зараз його розподіляють у пропорції 55% на 45%.
Віцепрезидентка Професійної асоціації екологів України Валерія Заружко заявила в коментарі «Обозревателю», що прикладом відсутності реальних механізмів фінансування проєктів екологічної модернізації Національний план зі скорочення викидів, який Україна взяла як європейське зобов’язання наприкінці 2017 року і мала почати реалізовувати з 2021 року.
«Для впровадження європейських директив нам потрібно близько €4 млрд, що може стати можливим із механізмами державної фінансової підтримки, як це відбувалося в Євросоюзі. Наслідки невиконання – і незадовільний стан навколишнього природного середовища, і репутаційні втрати на міжнародній арені», – сказала експертка.