16 февраля, 2024 8:13

Державні чиновники перейшли до ворожої агресії проти "зеленої" енергетики – заява інвесторів

Українська влада перейшла до переслідування і ворожої агресії на адресу інвесторів у «зелену» енергетику замість того, щоб виконати взяті перед ними фінансові зобов’язання. Про це йдеться у зверненні галузевих асоціацій інвесторів у поновні джерела енергії (ПДЕ) до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля у відповідь на звинувачення з боку голови Державної податкової служби в нібито ухиленні від сплати податків компаніями, що виробляють «зелену» електроенергію.

Голова Державної податкової служби Олексій Любченко заявив, що виробники електроенергії з енергії сонця уникають сплати податку на прибуток, завдяки, зокрема, застосуванню прискореної амортизації обладнання і курсових збитків.

«У вас великий тариф? – Великий. Ви проінвестували? – Питань немає. Але де податок на прибуток? «Забули» через прискорену амортизацію, інститути спільного інвестування та будівництва», – сказав він в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна».

28 жовтня у відповідь на ці слова профільні асоціації опублікували своє звернення.

«Замість організованих дій уряду, спрямованих на стабілізацію ситуації та імплементацію положень закону України №810-IX і меморандуму про взаєморозуміння стосовно врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики в Україні, укладена 10 червня 2020 року між органами державної влади та галузевими асоціаціями, ми стикаємося з ворожими заявами вищих посадових осіб на адресу нашого сектору», – зазначено у зверненні.

Автори нагадали, що поновна енергетика 2019 року заплатила до державного та місцевих бюджетів 19,77 млрд податків, із яких 6,17 млрд грн податку на прибуток і 11,68 млрд грн ПДВ. Вони зауважили, що це значно більше, ніж податки, сплачені разом ДП НАЕК «Енергоатом» і ЗАТ «Укргідроенерго», і утричі більше від сплачених тепловими електростанціями.

Крім того, підписанти звернули увагу, що інвестиції в більшість проєктів «зеленої» енергетики окупляться тільки після 2025 року. Отже, твердження голови ДПС щодо того, що виробники електроенергії з ПДЕ вже повністю повернули свої інвестиції, не відповідає дійсності.

«Більшість установлених потужностей із виробництва електричної енергії з ПДЕ в Україні було побудовано в період із 2018-го до 2020 року. Беручи до уваги те, що в середньому термін окупності проєктів із ПДЕ складає п’ять – сім років, більшість інвесторів повернуть свої вкладення тільки після 2025 року, а якщо врахувати скорочення розміру «зеленого» тарифу, то період окупності може значно збільшитися», – зазначено у зверненні.

В асоціаціях ПДЕ розцінили заяви голови ДПС як переслідування інвесторів у розвиток «зеленої» генерації та закликали главу уряду втрутитися в ситуацію.

«Вважаємо, що такі заяви і будь-які потенційні дії проти інвесторів та виробників електричної енергії з ПДЕ, як українських, так і міжнародних, слід трактувати як переслідування галузі, яка, до слова, входить у топтрійку секторів української економіки за показником залучення прямих іноземних інвестицій», – указано у зверненні.

6 жовтня провідні асоціації ПДЕ написали листа прем’єр-міністру Денисові Шмигалю і повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії та не виконує зобов’язань щодо погашення боргів перед ними, писав «Укррудпром».

Партнер міжнародної юридичної фірми Dentons Максим Сисоєв розповів виданню, що інвестори у проєкти «зеленої» енергетики готуються до подання групових позовів проти України для захисту своїх прав. Зокрема, тому що в липні цього року було ухвалено закон про зменшення «зелених» тарифів, а борги перед виробниками енергії з поновних джерел перевищили 22 млрд грн.

«Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже більше ніж 50, загальна сума збитку за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.

1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів уведення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення повної відповідальності за «небаланси» для виробників «чистої» електроенергії з 2022 року (50% у 2021 році) та інші норми. Зазначені заходи дадуть змогу економити державі 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни й обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.

Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену «зелену» електроенергію починаючи із серпня цього року.

Станом на початок жовтня, за даними «Гарантованого покупця», рівень розрахунків за електроенергію за ПДЕ за серпень становив 100%, за вересень – 43%, за 10 днів жовтня – 6,8%.

Депутати від фракції «Слуга народу» Юрій Кузбіт, Богдан Торохтій та Максим Заремський зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №4151, який пропонує випустити ОВДП на 19,6 млрд грн для погашення в четвертому кварталі 2020 року боргу перед виробниками «зеленої» енергетики.

Проверьте

Из-за COVID-19 главной новогодней елки в Виннице не будет – мэр

Из-за сложной эпидемической ситуации главную новогоднюю елку в Виннице устанавливать не будут. Об этом 24 …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *