Гармонізація законодавства України у сфері фармаконагляду з положеннями законодавства ЄС дасть можливість українським фармкомпаніям поліпшити якість і підвищити безпеку ліків. Про це в інтерв’ю бізнес-порталу Pharma.net.ua заявив керівник департаменту з регуляторних питань фармацевтичної компанії «Дарниця» Олександр Торгун.
Він нагадав, що наприкінці грудня 2020 року було розпочато процес удосконалення законодавства України у сфері фармаконагляду. Учасниками стали як уповноважений орган ДП «Державний експертний центр МОЗ України», так і представники бізнесу – Європейська бізнес-асоціація, Асоціація представників міжнародних фармвиробників України, Американська торгова палата в Україні, Асоціація «Виробники ліків України», ГО «Асоціація індійських фармацевтичних виробників» (ІРМА), ГС «Асоціація виробників інноваційних ліків».
Цей процес, за словами Торгуна, спрямований на гармонізацію законодавства України з положеннями законодавства ЄС. Він додав, що серед інших питань обговорюють діджиталізацію національної системи фармаконагляду, обмін даними на державному рівні та між регуляторним органом і виробниками лікарських засобів. Це є головним аспектом контролю за безпекою лікарських засобів.
«Дарниця» прагне досягти гнучкішої і сучаснішої моделі ведення бізнесу з фокусом на пацієнта. Рухаючись у цьому напрямі, ми використовуємо передові рішення для підвищення прозорості процесу моніторингу застосування препаратів і безпеки лікування загалом. Основні завдання IT-продукту для здійснення фармаконагляду: можливість оцифрувати дані про побічні реакції, мати постійний і безперебійний доступ до даних і можливість обмінюватися ними із ДП «Державний експертний центр МОЗ України» в електронному форматі, який запроваджено в усьому світі. Крім того, діджиталізація процесів фармаконагляду допомагає сконцентруватися на двох важливих складових: patients affairs і patient care. Тобто будь-яке звернення пацієнта або лікаря буде опрацьовано, й обов’язково буде надано всебічну допомогу», – зазначив Торгун.
Він зауважив, що зараз у світі активно обговорюють нові можливості збору даних для фармаконагляду і вже діють різні проєкти, які в найближчому майбутньому можуть стати звичною нормою і в Україні.
«Наприклад, збір даних про побічні реакції та небажані реакції через соцмережі, Facebook і Twitter зокрема. Такі підходи значно спростять збір інформації та подання заяв, збільшивши роль пацієнта у фармаконагляді. Оскільки «Дарниця» орієнтована на пацієнта, ми постійно вивчаємо передовий досвід і нові ідеї. Цифрова трансформація фармаконагляду означає, що ми продовжимо вдосконалюватися, щоб забезпечити максимальний рівень якості та безпеки наших ліків», – пояснив Олександр Торгун.
«Дарницю» заснували в 1930 році, портфель компанії містить приблизно 280 найменувань готових лікарських засобів. Бенефіціари «Дарниці» – сім’я Загорій, у 2019 році компанія збільшила чистий прибуток на 30%.