Директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва під час телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським нагадала, що незалежність Національного банку України є однією з вимог поточної програми співпраці Києва з Фондом. Про це повідомила пресслужба МВФ.
За підсумками розмови Георгієва зазначила, що в неї відбулася «відкрита дискусія» із Зеленським «щодо побоювань через тиск, який чинять на Національний банк України».
«Реформа НБУ і його результати протягом останніх п’яти років – явна історія успіху для України. Незалежний центробанк сприяє макроекономічній стабільності, підтримує довіру інвесторів і захищає фінансову систему – усе це є найважливішою умовою для інвестицій і зростання. Дії НБУ відіграли важливу роль у стабілізації економіки. Успішне очищення фінансового сектору, який було зруйновано шахрайством, також є заслугою наглядової роботи НБУ», – підкреслила директорка МВФ.
Вона додала, що зберегти незалежність Нацбанку – «в інтересах України», але також є вимогою програми співпраці stand-by.
«Я закликала президента Зеленського дотримуватися розумної грошово-кредитної і фінансової політики. Це ключ до активного інвестування та інклюзивного зростання», – підсумувала Георгієва.
Зеленський під час розмови з головою МВФ обіцяв, що Національний банк очолить «незалежний технократ», повідомляла пресслужба українського глави держави. Він також заявив, що визначиться з кандидатурою нового голови НБУ до кінця тижня.
Якова Смолія, який очолював Нацбанк із 2018 року, звільнили з посади на 3 липня. Наразі посаду в.о. голови Нацбанку обіймає його перша заступниця Катерина Рожкова.
Смолій подав у відставку через «систематичний політичний тиск на НБУ» з боку влади. Виступаючи в Раді перед звільненням, він заявив, що від нього вимагали ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці.