Навіть у разі виникнення проблем з отриманням нового траншу від Міжнародного валютного фонду підстав для підвищення курсу гривні до 30 грн/$ немає. Про це повідомив міністр фінансів України Сергій Марченко в інтерв’ю The Page, опублікованому 12 жовтня.
«Для цього немає підстав. Знову ж таки, чинник МВФ більше технічно-політичний, ніж такий, що реально впливає на цю ситуацію. Впливає на ситуацію з обмінним курсом експорт-імпорт, приплив валюти у країну, витік валюти з країни, інвестиції. МВФ – це також один із чинників притоку валюти у країну. Але це не основний чинник, а лише один із них», – пояснив міністр.
Станом на 13 жовтня офіційний курс гривні становить 28,25 грн/$. Проєкт державного бюджету на 2020 рік розраховували з огляду на прогнозований курс 28,2 грн/$.
Нову програму співпраці з Україною stand-by виконавча рада МВФ схвалила 9 червня 2020 року, йдеться про виділення $5 млрд, які планують перерахувати чотирма траншами. 12 червня Україна отримала $2,1 млрд першого траншу.
Марченко заявляв, що до кінця року Україна розраховує отримати від МВФ два транші по $700 млн. Однак заступник голови Нацбанку України Дмитро Сологуб вважає, що таку можливість уже втрачено і потрібно намагатися отримати один.
Президент Володимир Зеленський переконаний, що в нинішній ситуації економіці України необхідні гроші МВФ. «Вигідно нам, невигідно – зараз це як кров для організму людини», – пояснив він.
Керівник НБУ Кирило Шевченко заявив, що у МВФ «є певні занепокоєння щодо антикорупційної політики». Марченко підтвердив, що затримка з новим траншем пов’язана з питаннями МВФ до роботи антикорупційних органів в Україні, а також до обмежень заробітної плати чиновників.