5 июля, 2024 3:42
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Економічний паспорт України. Хто його отримає і коли будуть перші виплати

Законопроєкти передбачають створення фонду майбутніх поколінь, який формуватимуть завдяки внескам від сплати рентних платежів за користування надрами та призначать для виплат його учасникам. Активи фонду зберігатимуть у держбанку.

Керуватиме фондом Рада, яка складається з п’яти членів, їх оберуть на конкурсі. Конкурсна комісія також складатиметься з п’яти осіб. Їх мають призначити президент, Кабмін, Нацбанк, Національна комісія із цінних паперів та фондових ринків та фінансовий комітет Верховної Ради.

Щорічний внесок на одного учасника фонду визначатимуть у розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановленому законом станом на 1 січня календарного року. Перший річний внесок 2023 року становитиме 21,8 млрд грн із розрахунку двох розмірів мінімальної зарплати (7176 грн) та прогнозної статистики народжуваності.

Внески виплачуватимуть зі спеціального фонду держбюджету завдяки таким надходженням:

70% рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (2023 року – 35% зі щорічним збільшенням на 5% до досягнення 70%); 95% рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату (2023 року – 47,5% із щорічним збільшенням на 5% – окрім останнього року, у якому зростає на 2,5% – до досягнення 95%); рентна плата за користування надрами в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України (2023 року 50% зі щорічним збільшенням на 5% до досягнення 100%).

Зазначені надходження передбачено у проєкті державного бюджету на 2022 рік, вони становлять 69 млрд грн.

Учасниками цього фонду будуть громадяни України, народжені після 1 січня 2019 року. Для отримання виплати після досягнення 18 років учасник фонду має бути громадянином України та постійно проживати на території країни протягом останніх п’яти років.

Гроші можна буде витратити на навчання, купівлю власного житла, лікування тяжких захворювань та інших критичних станів здоров’я, підтверджених в установленому порядку, будь-коли до досягнення 18 років.

У разі смерті учасника фонду право власності переходить до спадкоємців. На активи фонду не можна накласти арешт, стягнути чи конфіскувати.

До 2037 року, коли мають проводити перші виплати, у фонді має бути 1 трлн 832 млрд грн – завдяки внескам держави та інвестиційному доходу від розміщення коштів у державні цінні папери. Планують, що 2037-го учасники фонду отримають 191 млрд грн (626 125 грн на одну особу).

За дії, які спричинили збитки учасникам фонду, передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність із максимальним штрафом у розмірі 10 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 тис. грн) та позбавленням права обіймати певні посади.

Контекст:

1 грудня під час виступу на засіданні Верховної Ради президент України Володимир Зеленський анонсував введення економічного паспорта українця.

«Ми проголосували закон №5600, який збільшує ренту та плату за використання природних ресурсів України. Ми направимо ці кошти саме на наших дітей… Ця плата за використання наших, українських надр накопичуватиметься на персональних рахунках дітей громадян України. Після досягнення повноліття наші діти зможуть використати ці гроші для здобуття освіти в Україні або купівлі житла в Україні, завдяки цим законам наші – чи когось – олігархи стануть інвесторами у майбутнє наших дітей. Я їх вітаю», – сказав Зеленський.

За даними голови парламентської фракції «Голос» Ярослава Железняка, 2021 року рента за користування надрами загальнодержавного значення становила 35,2 млрд грн, 2022-го планують, що ця сума становитиме 41 млрд грн. Дітей віком до 14 років у країні 7,5 млн, зазначив нардеп у Telegram.

2 грудня голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія повідомив, що після запровадження економічного паспорта діти, народжені в Україні, отримуватимуть $10–20 тис. на рахунки рентних платежів.

Проверьте

Європейський фонд освіти вивчає, які навички в галузі охорони здоров’я України стануть у пригоді в майбутньому

Експерти обговорили інвестиції в нові технології та їхній вплив на робочі місця і потребу у …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *