«У мене для вас погані новини. Українського газу буде менше і він буде ще дорожчим. Нагадаю: Україна посідає друге місце в Європі за покладами газу (1,1 трлн м3), поступаючись Норвегії. Але… Ми й далі залежимо від імпорту: 2021 року Україна спожила 26,8 млрд м3. Видобула 19 млрд м3. Дельта 8 млрд м3, які потрібно десь брати. Маніпуляції Росії з постачанням газу до Європи призвели до зростання цін до $2000 за 1 м3. Сьогодні ціна зросла знову до $1 тис. за 1 тис. м3 на новинах про вторгнення. Отже, ми, Україна, якщо купувати за цією ціною, повинні будемо заплатити за імпорт $8 млрд на рік (!) – приблизно 15% бюджету», – підрахував економіст.
За його словами, альтернативою може стати позиція держави, за якої буде знято всі бар’єри, надано пільги інвесторам, вирішено всі питання підведення комунікацій, щоб знизити витрати української економіки, забезпечивши її дешевим газом.
«Потрібен і зовнішній, і внутрішній інвестор. І розумні країни створюють усі стимули, щоб інвестору було вигідно розвідувати та видобувати вітчизняний газ. Скільки потрібно грошей для самозабезпечення (покрити ту дельту 8 млрд м3)? За середнього дебіту свердловини 150 тис. м 3 на добу одна робоча свердловина на рік дає 55 млн м3. Таких свердловин нам потрібно приблизно 150 (але з урахуванням коефіцієнта успіху Х3 потрібно пробурити до 450 свердловин). За середньої вартості буріння $7 млн на буріння 450 свердловин потрібно $3 млрд або +$1 млрд в інфраструктуру. В Україні сьогодні всього 30 робочих верстатів і приблизно 70 в Європі. У світі – понад 1 тис. Думаю, до 20 верстатів можна буде залучити з Європи і ще від 30 з далеких країн. За умови буріння одним верстатом до двох свердловин на рік ми 80 верстатами зможемо на рік бурити 160 свердловин і за три роки пробуримо всі 450! Три роки і повна незалежність щодо газу за $4 млрд замість щорічної данини Москві $8 млрд», – наголосив Амелін.
Водночас перешкодою може стати той факт, що інвестори «бояться України як вогню», додав економіст.
«І сьогодні Україна вирішила підняти податки для газовидобувних компаній (!) до космічних розмірів. Рента + податок на прибуток + ПДВ… Зареєстровано новий законопроєкт, який дуже хочуть швидко ухвалити», – написав він.
Амелін пояснив, що податкове навантаження на газовидобування становитиме, згідно із законопроєктом, до 79% залежно від віку та глибини свердловини.
«Якщо порахувати гроші інвестора, який вклав $21 млн, пройшовши всі кола українського бюрократичного пекла, то чи залишиться в нього ресурс і бажання для подальшого буріння – велике питання. Очевидно одне, пропонують скоротити інвестиційні можливості вітчизняних видобувачів і створити преференції для іноземних (у них можливостей буде більше, ніж у наших). Як мене вчили в одній школі – «Шукай, кому вигідно». І, на жаль, вигідно це не Україні й не українському бізнесу… Як ви думаєте, звідки ростуть ноги у цієї диверсії проти української економіки? Читайте, робіть висновки, діліться», – резюмував експерт.
Контекст:
9-го й 11 лютого уряд та депутати фракції «Слуга народу» зареєстрували проєкти законів про підвищення податків на видобування газу в Україні до 69–74%, що в кілька разів більше за поточний рівень.