5 марта, 2024 4:23
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Економіст Охріменко: У справі "Мотор Січі" українському уряду терміново потрібні тямущі юристи

Санкції США проти китайських компаній «хаотичні і не системні», вони не завдають шкоди бізнес-взаємодії двох країн і виконують «ритуальну політичну функцію», заявив у Facebook президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Він зазначив, що після припинення повноважень президента США Дональда Трампа нова адміністрація обраного президента США Джо Байдена може переглянути американсько-китайські відносини. Економіст додав, що внесення китайського інвестора ПАТ «Мотор Січ» – компанії Skyrizon – в обмежувальний список міністерства торгівлі США не є санкціями: список не забороняє співпрацю американських компаній із китайськими, а вимагає отримання спеціальних ліцензій і є «широко використовуваним у світовій практиці експортним контролем над технологіями подвійного призначення».

«У заголовках новин дії мінторгу США назвали гучно – «санкціями». Це трохи далеко від реальності. Сам собою пресреліз мінторгу США – це більше політичний маніфест, який на понад третину складається з войовничої політичної риторики. Якби метушня Трампа була звичайним політичним піаром, цей пресреліз вмістився б у два рядки сухого тексту», – написав експерт.

Охріменко звернув увагу, що США не обмежили інвестицій у китайські компанії Alibaba і Tencent, але зобов’язали американських інвесторів до листопада «вийти» з активів та інвестицій у китайського виробника смартфонів і гаджетів Xiaomi.

«Усі заходи мають відкладений характер, і їх може скасувати нова адміністрація», – підкреслив він.

Україна опинилася в епіцентрі боротьби двох потужних гравців, заявив Охріменко, водночас у Китаї ухвалили новий закон, який дозволяє китайським компаніям, що зіткнулися з утисками в інших країнах, звертатися до місцевих судів, отримувати рішення і вимагати їх виконання.

«Українська політична і ділова бізнес-еліти мають зробити висновки. Із кейсом «Мотор Січ» і протидією її акціонеру Skyrizon Україна примудрилася опинитися в епіцентрі міжнародного протистояння гравців принципово іншої вагової категорії. І якщо тут продовжать «тягати обличчям по столу» інвесторів із Піднебесної, президент України Володимир Зеленський замість візиту на вищому рівні в Пекін може готуватися до персональних санкцій із боку уряду КНР. Будівлю посольства України для забезпечення позовів може бути заарештовано, а дипломатів із неї з ганьбою виставлять на вулицю, президентський літак можуть заарештувати в будь-якому аеропорту світу – точно так само для забезпечення позову. Це стане показовою прочуханкою, тому що Україна та її діячі – не той рівень, із яким будуть намагатися домовлятися. Будуть саме показово сікти», – вважає економіст.

Охріменко нагадав, що ДБР відкрило кримінальне провадження проти співробітників Служби безпеки України, і потерпілими в цій справі є китайські компанії.

«Штраф у міжнародному арбітражі на $3,5 млрд і втрата експорту в Китай на $7,1 млрд миттєво обнулять золотовалютні резерви України, знищать робочі місця у країні, яких неможливо обчислити, і спустять курс гривні в тартарари. Усе чому? А все тому, що українські діячі виявилися настільки дурними, що дозволяють тягнути Україну на забій – до сварки з торговим партнером №1, практично з єдиною на планеті стабільною економікою, яка зростає», – заявив він.

Економіст переконаний, що у справі «Мотор Січі» українським політичним лідерам потрібно керуватися прагматичними міркуваннями і консультуватися з авторитетними юристами.

«Може, час найняти тямущих юристів і нарешті зайняти прагматичну позицію щодо «Мотор Січі» – адже економічний патріотизм-націоналізм трампістів у цій ситуації цілком можна застосувати і для київських діячів», – зазначив Охріменко.

https://www.facebook.com/AlexandrOkhrimenko.blog/posts/2294695073988065

ПАТ «Мотор Січ» – один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок. У 2016 році підприємство придбали китайські інвестори, пов’язані зі Skyrizon, та інвестували в розвиток виробництва понад $100 млн. Згодом ішлося про передання 25% акцій «Мотор Січі» держконцерну «Укроборонпром». Однак у червні 2020 року радник гендиректора «Укроборонпрому» Руслан Корж повідомив, що «сьогодні ця пропозиція вже не актуальна, вона втратила чинність ще минулого року», писало видання LIGA.net.

У листопаді Антимонопольний комітет утретє повернув без розгляду заявку китайської Skyrizon і DCH про купівлю контрольного пакета акцій ПАТ «Мотор Січ».

Бізнесмени з Китаю вважають дії АМКУ виявом «недружньої поведінки української влади», що має, на їхню думку, за мету експропріацію інвестицій у «Мотор Січі». У вересні 2020 року ці фірми написали лист до Верховної Ради, в якому просили «припинити безпідставний тиск із боку держорганів», а також допомогти Україні уникнути збитків у розмірі $3,5 млрд, які вони, як інвестори, мають намір стягнути у вигляді компенсації в межах інвестиційного спору в міжнародному арбітражі.

Засновник і президент DCH Олександр Ярославський у зверненні до президента України Володимира Зеленського наприкінці листопада заявляв, що до початку розгляду інвестиційного спору щодо ПАТ «Мотор Січ» залишаються лічені дні і у держави ще є шанс запобігти арбітражам і втраті бюджетних грошей.

Китайські інвестори також повідомили Міністерство юстиції України про можливість подання позову в міжнародні арбітражні інстанції про стягнення з України $3,5 млрд збитків, завданих блокуванням законних ділових угод між приватними суб’єктами господарювання України та Китаю, писало видання Hubs.

Проверьте

В мире вторые сутки подряд фиксируется рекордная смертность от COVID-19 – данные ВОЗ

9 января в мире установлен новый рекорд суточной смертности среди инфицированных коронавирусом. Об этом свидетельствуют …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *