«Боротися з інфляцією можна різними способами. Можна через підняття облікової ставки НБУ. Але, як показує практика, цей захід не дуже ефективний і зазвичай гальмує розвиток нашої економіки, яка особливо й так не зростає. Можна тероризувати всіх продавців, вимагаючи дотримуватися під час продажу націнки 10% із величезними адмінвитратами та корупційними ризиками. Можна діяти точково, намагаючись допомогти конкретним виробникам через адресні дотації, але не факт, що у роздробі ціна впаде», – перерахував він.
Експерт вважає, що виходом може стати зниження ставки ПДВ, «як це зробила Польща і як планують зробити у всьому Євросоюзі».
«Я дуже радий, що партія «За майбутнє» зареєструвала законопроєкт №7023, суть якого ви бачите на картинці, який пропонує впливати на інфляцію під час продажу споживачам двох істотних для малозабезпечених громадян [категорій] – продуктів харчування за ставкою ПДВ 0% та комунальних послуг (газ, електроенергія, вода, тепло) за ставкою 7%. Вважаю, що працюють прості та ефективні рішення. Законопроєкт №7023 якраз такий! Пропоную народним депутатам винести його на голосування до Верховної Ради!» – підсумував економіст.
https://www.facebook.com/daniil.monin.7/posts/5589538934445647
Контекст:
Депутатська група «Партія «За майбутнє» зареєструвала у Верховній Раді законопроєкт №7023, який передбачає запровадження до 1 січня 2023 року знижених ставок податку на додану вартість на харчові продукти і комунальні послуги.
Документ передбачає, що ставку ПДВ у 0% тимчасово встановлять на операції з постачання харчових продуктів, вироблених на території України (окрім тих продуктів, які звільнені від оподаткування). Ставка ПДВ у 7% – на послуги з постачання і розподілу природного газу (окрім зрідженого), постачання та розподілення електроенергії, теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання і водовідведення.
Як зазначають у пояснювальній записці автори, ухвалення законопроєкту приведе українське законодавство у відповідність до європейського, оскільки в ЄС планують встановити нульовий ПДВ на продукти з 1 липня. Окрім того, економічний ефект від законопроєкту частково нівелює ціновий удар, спричинений подорожчанням газу та енергоносіїв, оскільки вони істотно впливають на собівартість продукції, а отже, і на ціни в магазинах, вважають ініціатори проєкту закону.