16 февраля, 2024 0:46

Екскерівник ДП "Антонов": Україна самостійно не здатна на прорив у авіабудуванні

Для розвитку авіаційної галузі України будуть потрібні інвестиції на сотні мільйонів доларів і потужне серійне виробництво для постійного вдосконалення технологій, але поки Українська держава у цій сфері «намагається будувати потьомкінські села». Так в інтерв’ю KP.UA охарактеризував стан вітчизняного авіабудування екскерівник державного підприємства «Антонов» Олександр Донець, який працює в авіаційній промисловості та сфері інженерних розробок для авіації понад 30 років.

«У літакобудуванні та двигунобудуванні Україна самостійно «прориву» не зробить. Авіа- та двигунобудування – одні з галузей, які потребують багато фінансів, не кажучи вже про ракетобудування. Це дуже дороге, але дуже престижне задоволення. Нам потрібен реально великий інвестор, який би зміг вкласти у галузь навіть не десятки, а сотні мільйонів доларів на тривалий період», – розповів Донець.

За його словами, без великих обсягів серійного виробництва авіаційних двигунів і літаків Україні не слід розраховувати на збереження членства у глобальному елітному клубі авіаційних держав. Без масштабних інвестицій і «серії» Україна лише втрачатиме свої технологічні переваги та конкурентні позиції. Навіть зусиль однієї компанії для цього занадто мало, зазначив експерт і як приклад навів історію компанії «Мотор Січ», яка не може утримати ринкові позиції без підтримки інвесторів.

«Реалії такі, що найзатребуваніший ринок продукції «Мотор Січ» – це країни СНД (Росія насамперед), можливо, Китай. А повноцінний серійний випуск двигунів можливий за серійного випуску літаків, – говорить про сумне становище підприємства Донець. – У кращі часи випускався літак Ан-140 і двигуни ТВ-3-117, які вироблялися серійно та були затребувані. Ан-148 із двигуном Д-436 до зупинки збірки на ВАСО (Воронеж) і невеликої партії на КІАП – були теж серійними і затребуваними. Але, на жаль, збірка зупинилася і все завмерло… Що ж стосується нових розроблень і виходу на міжнародні ринки, «Мотор Січі», звичайно ж, потрібні серйозні лобісти, інвестори, замовники, які будуть зацікавлені новими моторами. Спроби керівництва «Мотор Січі» самостійно знайти застосування своїм моторам поки не увінчалися успіхом», – говорить екскерівник ДП «Антонов».

Він вважає, що Україна зараз не здатна до прориву в цій галузі.

«Я не вірю у різкий технологічний прорив у [українських] моторобудівників, у те, що найближчим часом з’явиться щось ексклюзивне й унікальне. Для цього потрібна не тільки розробка, нові системи проєктування, промислова база, але й дорогі матеріали: металокераміка, нові жароміцні, легкосплавні, з унікальними характеристиками сплави. Ділитися подібними речами з нами не надто поспішають. Найпотужніші компанії конкурують між собою, і все вищеперераховане вони зберігають за сімома замками, – сказав Донець. – Щоб Україні залишатися в обоймі авіа- та двигунобудування, потрібна державна воля та величезні інвестиційні вливання. Але насамперед Україні потрібно перестати малювати потьомкінські села і визначитися, чи потрібні нам в принципі високотехнологічні галузі літако- та двигунобудування»,  зробив висновок екскерівник авіабудівного підприємства.

Проверьте

Дотації населенню в ціні на електроенергію становлять 65–70 млрд грн на рік – Міненерго

Щорічні дотації за занижені тарифи на електроенергію для населення сягнули 65–70 млрд грн, а чинний …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *