Початок експорту електроенергії в Білорусь суперечить ринковій практиці і може бути прикриттям для відновлення повномасштабного імпорту струму в Україну з енергосистем Росії та Білорусі. Про це заявив у Facebook народний депутат від «Батьківщини», заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко.
«Цей експорт виглядає зовсім не ринковим явищем. І найголовніше: ця ситуація точно буде використана для відновлення імпорту. Те, проти чого ми боролися вісім місяців, має великі шанси бути розбитим цим популістичним кроком з експортом», – написав він.
Кучеренко зазначив, що Білорусь не проводила жодного тендера на закупівлю електроенергії та до останнього часу блокувала всі потуги української генерації почати таке постачання. За словами нардепа, Білорусі українська електроенергія не потрібна, тому що вона не конкурентоспроможна перед російським газом.
«Що ж змінилося? Очевидно, є домовленість, але вона дуже вибіркова і виглядає якоюсь поступкою для подальшої експансії», – додав Кучеренко.
За словами депутата, експорт здійснюють у мізерних обсягах за ціною, нижчою, ніж та, за якою «Енергоатом» продає свій струм для українських споживачів.
«Поглиблення співпраці з Білоруссю – це крок убік від інтеграції з ЄС. Тож я закликаю медіа утриматися від переможних реляцій і бути на сторожі, коли пан Герус чи пан Жупанин або ще хтось почнуть пропихувати повернення імпорту під егідою допомоги «Енергоатому». Я вітаю будь-який експорт, але він не має бути троянським конем. А все, на жаль, виглядає саме так», – підсумував заступник голови профільного комітету Верховної Ради.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1983403251795233&id=100003767320921
Восени 2019 року після чотирирічної перерви Україна почала імпортувати електроенергію з РФ. Це стало можливим внаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня закон України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії».
Кучеренко стверджував, що правку Геруса внесено з порушенням регламенту роботи Ради. «Українські новини» 2 жовтня 2019 року повідомляли, що перше постачання електроенергії з Росії в режимі імпорту було відображено на сайті НЕК «Укренерго» 1 жовтня. За інформацією джерела агентства на ринку, імпортером стала пов’язана з бізнесменом Ігорем Коломойським компанія «Юнайтед Енерджі».
За першу половину грудня «Енергоатом» виробив на 83,61 млн кВт-год електроенергії менше, ніж міг і мав виробити, і втратив 100 млн грн, заявив член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. Він зазначив, що вважає причиною такої ситуації поправку Геруса.
Вищий антикорупційний суд зобов’язав Національне антикорупційне бюро, а Шевченківський районний суд – СБУ відкрити кримінальне провадження за фактом державної зради та зловживання владою через лобіювання Герусом поправки в законодавство, яка дала змогу відновити імпорт електроенергії з Росії.
На виїзному засіданні парламентського комітету з енергетики 1 липня 11 депутатів підтримали законопроєкт нардепа від «Слуги народу» Андрія Жупанина, який дає можливість відновити імпорт електроенергії з Росії. Серед тих, хто проголосував за винесення документа на розгляд Ради, – і Андрій Герус. У сесійний зал документа ще не вносили.
Наприкінці квітня Міністерство енергетики розробило новий енергобаланс України на 2020 рік і повністю відмовилося від постачання електроенергії з Білорусі та Росії.