Неможливо підвищувати зарплати та пенсії в Україні, зберігаючи водночас можливість для бізнесу ухилятися від оподаткування через єдиний податок. Про це в коментарі виданню «ГОРДОН» сказав народний депутат від «Слуги народу», голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
«Рішення про перенесення строків введення РРО (реєстраторів розрахункових операцій) для фізосіб-підприємців дуже ліберальне. Але підприємців, а точніше, організаторів мітингів це однаково не задовольнило. Вони вимагають цілковитого скасування фіскалізації. Із цим важко погодитися у принципі. Ми, з одного боку, вимагаємо підвищення зарплат медикам, підвищення пенсії хоча б до прожиткового мінімуму, а з іншого боку, вимагаємо зберегти можливість ухилятися від оподаткування великому і середньому бізнесу через інструменти єдиного податку? Це взаємовиключні речі. Це театр абсурду в сучасній Україні в центрі Європи у ХХІ столітті. За розрахунками податкової, обсяг операцій, які не проходять через касові апарати, істотно перевищує обсяг операцій, які проводять через касові апарати. У нас величезна тіньова економіка. Тому ми не можемо забезпечити рівень добробуту, який відповідає навіть не європейським стандартам, а хоча б стандартам сусідніх із нами країн», – повідомив Гетманцев.
За його словами, незважаючи на те, що ситуація з публічними фінансами в Україні доволі складна, перенесення строків введення РРО не вплине на бюджетні процеси.
«Ми переживемо перенесення строків. Детінізація – основне джерело фінансування державних витрат. Це рівні правила для бізнесу та захист споживача – його права на чек і захист. Це справедливість. Але не в останню чергу й інтереси бюджету. За розрахунками податкової, бюджет може одержати додатково 5 млрд грн на рік. Але суть у тому, що такий вид ухилення від оподаткування, як відмова від касового чека, пов’язаний з іншими видами. Наприклад, так звані скрутки щодо ПДВ неможливі без реалізації товару за готівку та РРО. Тільки тому що існує продаж товарів без РРО, існують і «скрутки». Продаж товарів без чека підтримує масову торгівлю контрабандою, а це, за даними міністра фінансів, щонайменше 5–10 млрд грн на місяць неодержаних надходжень до бюджету. Сьогодні тіньова економіка – основна проблема наших публічних фінансів. Якщо ми не боремося з тінню, ми й далі залишаємося середньовічним анклавом на економічній карті Європи«, – заявив політик.
Проте він вважає, що станом на сьогодні немає підстав для перегляду рішення парламенту щодо відтермінування введення касових апаратів для ФОП до 2022 року.
«Особисто я виступав би за введення норм фіскалізації, як і за припинення великомасштабних схем з ухилення від сплати податків великим бізнесом. Але я визнаю і поважаю рішення парламенту відкласти це рішення на рік. Його ухвалила конституційна більшість», – підкреслив співрозмовник.
Він зазначив, що підприємцям купувати касовий апарат не обов’язково, досить установити спеціальний застосунок на смартфон.
«Касові апарати купувати ніхто нікого не змушує. Це абсолютна брехня. Податкова служба розробила так званий електронний чек. Це програмний РРО, який можна беплатно завантажити на свій смартфон і вести облік. Програмний РРО вже працює. Більше ніж 80 млн чеків уже в ньому згенеровано від початку серпня. Його використовує понад 50 тис. підприємців. Цей продукт дуже успішно функціонує й істотно полегшує життя бізнесу. Чутки, що потрібно обов’язково ставити касовий апарат, – просто спроба пояснити, чому ні. Не більше. РРО потрібен торгівлі ювелірними виробами, медичними товарами й електронікою. І не потрібен підприємцям на першій групі оподаткування (з обігом до 1 млн грн) і тим, хто займається торгівлею на ринках«, – уточнив політик.
Верховна Рада 20 вересня 2019 року ухвалила законопроєкт, який зобов’язує ФОП використовувати реєстратори розрахункових операцій (як звичайні POS-термінали, так і програмні). Норма про застосування РРО фізособами-підприємцями із другої до четвертої групи мала набути чинності з 1 січня 2021 року.
1 грудня 2020 року Верховна Рада України із другої спроби ухвалила розроблений профільним комітетом законопроєкт №4439-д, який передбачає відтермінування введення обов’язкових касових апаратів для фізичних осіб – підприємців. Документ відкладає до 1 січня 2022 року обов’язкове застосування РРО для фізосіб-підприємців, які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп.
Гетманцев звернув увагу, що попередній законопроєкт №4313 не дістав підтримки, оскільки в ньому відтермінування прописали для всіх ФОП. Цей документ 4 листопада набрав 212 голосів народних депутатів за необхідних 226.