«Я скликала позачергове засідання наглядової ради, щоб обговорити відсторонення голови правління. Задля забезпечення дотримання високих стандартів належного корпоративного управління я вважаю, що таке відсторонення відповідає інтересам «Нафтогазу» і України», – заявила вона.
За її словами, після оприлюднення Нацагентством щодо запобігання корупції припису Кабінету Міністрів скасувати рішення призначити головою «Нафтогазу» Вітренка вона обговорила ситуацію, що склалася, з акціонером компанії – Кабміном, прем’єр-міністром Денисом Шмигалем і главою Мін’юсту Денисом Малюською.
«Прем’єр-міністр України зобов’язався прийняти остаточне рішення, зокрема вирішити питання про припинення терміну дії контракту з Юрієм Вітренком, як потрібно, протягом 10 робочих днів із 15 червня 2021 року», – зазначила Споттісвуд.
Вона додала, що Вітренко відмовився добровільно зупинити виконання своїх обов’язків на цей період. Він також не став проводити будь-яких консультацій із членами правління або наглядової ради про своє рішення оскаржити припис НАЗК.
«Наглядова рада схвалює негайні кроки прем’єр-міністра України і КМУ щодо термінового і остаточного вирішення цього важливого питання», – резюмують у заяві.
Контекст:
Вітренка призначили на посаду голови правління НАК «Нафтогаз» замість Андрія Коболєва, якого 28 квітня Кабмін звільнив.
Юридично звільнити Коболєва безпосередньо Кабмін не міг. Тому розпустили наглядову раду «Нафтогазу». Кабмін своїм розпорядженням від 28 квітня достроково припинив повноваження незалежних членів наглядової ради НАК Бруно Лескуа, Людо Ван дер Гейдена, Клер Споттісвуд і представників держави в наглядовій раді – Наталії Бойко, Юлії Ковалів і Роберта Бенша. Згідно з рішенням Кабміну, із 30 квітня їх поновили на посадах, але не більше ніж на шість місяців.
Європейський союз, Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Світовий банк і Міжнародна фінансова корпорація (IFC) заявили про стурбованість припиненням повноважень наглядової ради НАК «Нафтогаз України» з метою звільнення Коболєва.
Уряд повідомив, що за результатами засідання загальних зборів акціонерів «Нафтогазу» роботу наглядової ради і правління 2020 року визнали незадовільною. У Кабміні зазначили, що чисті консолідовані збитки групи компаній 2020 року становили 19 млрд грн, водночас у затвердженому урядом фінплані планували отримання 11,5 млрд грн прибутку.
У «Нафтогазі України» назвали рішення Кабміну «юридичною маніпуляцією» і поверненням до ручного управління держкомпаніями.
Члени наглядової ради НАК «Нафтогаз України» подали заяви про дострокове припинення своїх повноважень. Вони висловили незгоду з оцінкою Кабміном роботи групи 2020 року й відмовилися від пропозиції уряду попрацювати до обрання нового складу, оскільки призначення Вітренка створило конфлікт інтересів.