«Ми збільшуємо облікову ставку, тому що інфляція висока і зараз вимірюється двозначними цифрами. Збереження її на такому рівні тривалий час – це дуже велика небезпека для економіки. Тому НБУ спрямовує свої дії на зниження інфляції до прийнятного рівня – нашої цілі 5%. Я додав би ще, що за постійно високої інфляції не буває дешевих кредитів. Тому задача НБУ – не допустити розкручування інфляції, щоб зберегти низькі процентні ставки за кредитами, насамперед довгими», – підкреслив Шевченко.
За його словами, протягом вересня – жовтня інфляція залишатиметься в діапазоні 10–11%, а в останні місяці року сповільниться і становитиме менше ніж 10%.
«За нашим прогнозом, інфляція за підсумками 2021 року складе 9,6%. Фактично вона навіть може бути дещо нижчою. Корегування світових цін на енергоносії та продовольство, новий урожай, а також посилення монетарної політики Національного банку (зокрема, підвищення облікової ставки і згортання антикризових монетарних заходів) сповільнюватимуть інфляцію», – зазначив Шевченко.
Контекст:
У квітні 2019 року Нацбанк уперше за два роки знизив ставку – з 18% до 17,5%, потім у липні він знизив її до 17%, у вересні – до 16,5%, у жовтні – до 15,5%, у грудні – до 13,5%. У січні 2020 року облікову ставку знизили до 11%, у березні – до 10%, у квітні – до 8%.
11 червня Нацбанк знизив облікову ставку до історичного мінімуму – 6%.
4 березня 2021 року НБУ вирішив підвищити облікову ставку до 6,5%, 15 квітня – до 7,5%, 22 липня – до 8%, 9 вересня – до 8,5%.
Облікова ставка визначає норму відсотка, який стягує НБУ під час рефінансування комерційних банків. За допомогою облікової ставки регулятор впливає на інфляцію.