16 февраля, 2024 4:05
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Громадська рада при НКРЕКП звинуватила "Нафтогаз" у монополізмі

Члени громадської ради при Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), вважають, що НАК «Нафтогаз України» зловживає монопольним становищем на ринку газу, пишуть «Українські новини» з посиланням на лист голови ради Василя Котка.

«Два місяці роботи роздрібного ринку природного газу продемонстрували негативну практику, нівелювання реформаторських кроків держави щодо лібералізації ринку. Це стало можливим через масштабну монополізацію роздрібного ринку природного газу державною компанією НАК «Нафтогаз України», – ідеться в листі.

У «Нафтогазу» є ексклюзивна можливість купувати газ українського видобутку у своїх же дочірніх компаній АТ «Укргазвидобування» та АТ «Чорноморнафтогаз» за цінами, нижчими від ринкових, зазначив Котко.

«Цінові пропозиції постачальників, що реалізують природний газ кінцевому споживачеві, безпосередньо залежать від обсягу товарних і цінових пропозицій на оптовому ринку, який формується з ресурсу імпортованого і видобутого в Україні природного газу. При цьому частка імпорту становить приблизно 30%, а власного видобутку  70%, із якого понад 73% видобутої дочірніми компаніями НАК «Нафтогаз України»  AT «Укргазвидобування» і AT «Чорноморнафтогаз». Після скасування ПСО в частині домогосподарств і релігійних організацій AT «Укргазвидобування» і AT «Чорноморнафтогаз» продовжують реалізацію газу виключно своєї материнської компанії  НАК «Нафтогаз України» без надходження видобутку газу цих компаній на вільному ринку. Ціни, за якими здійснюється реалізація породного газу державними компаніями, значно нижчі за ціни конкурентного ринку, що призводить до фінансових втрат АГ «Укргазвидобування» і AT «Чорноморнафтогаз» і гальмує подальший розвиток національного газовидобутку» , – зазначає він в документі.

Котко додав, що дочірня компанія НАК ТОВ «Газопостачальна компанія» Нафтогаз України «, яка є постачальником останньої надії, встановлює демпінгові ціни на газ.

«Цінова пропозиція цього постачальника – 2711,86 грн / 1 тис м³. При цьому власна націнка – 0%. Установлення демпінгової ціни постачальником останньої надії є грубим порушенням ст. 15 закону України «Про ринок природного газу», – пише він. – Очевидним є й те, що така неприбуткова цінова пропозиція з боку дочірньої компанії НАК «Нафтогаз України» не була б можливою без монополії на ресурси державної видобутку і свідчить про зловживання групою «Нафтогаз» своїм монопольним становищем на роздрібному ринку природного газу».

Котко звернув увагу, що НАК «Нафтогаз України» декларує продаж газу на Українській енергетичній біржі, але частка продаваних там ресурсів компанії мізерна.

«Зараз на роздрібному сегменті ринку склалася ситуація, яка свідчить про ціновий демпінг із боку НАК «Нафтогаз України», оскільки компанія продає газ на біржі і промисловим споживачам за прямими договорами за реальними ринковими цінами (у жовтні до 6,5 грн/м³), а як постачальник останньої надії – за значно нижчою ціною – 5,5 грн/м³), і за ще нижчою ціною – 4,7 грн/м³, для домогосподарств. При тому, що більша частина населення України отримує газ за ціною приблизно 6,4–6,5 грн м³, окрім компанії «Кіровоградгаз», яка входить у групу «Нафтогаз України» і поставляє газ по 4, 69 грн/м³«, – ідеться в листі голови громадської ради.

Він вважає, що необхідно усунути дискримінацію на ринку й установити вільний доступ до ресурсів для всіх учасників, а також прозорий механізм продажу газу, який видобувають дочірні компанії «Нафтогазу».

Із 1 серпня 2020 року в Україні запрацював ринок газу і населення може вільно змінювати постачальника.

Проверьте

Самая высокая заболеваемость COVID-19 за последние две недели зафиксирована в Сумской и Черкасской областях – данные Минздрава

Самая высокая заболеваемость коронавирусной инфекцией за последние 14 дней наблюдается в Украине в Сумской и …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *