«Сьогодні на онлайн-зустрічі лідерів G7 я оголошую про збільшення гуманітарної допомоги афганцям у країні і за її кордонами в межах бюджету ЄС з понад €50 млн до понад €200 млн», – написала вона.
За словами фон дер Ляєн, цю гуманітарну допомогу додадуть до внесків держав – членів Євросоюзу на допомогу народу Афганістану.
Віртуальний саміт G7 для проведення термінових перемовин щодо ситуації в Афганістані зібрав прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон. Як він зазначав 22 серпня, «життєво важливо, щоб міжнародна спільнота працювала спільно для гарантування безпечної евакуації, запобігання гуманітарній кризі і надання підтримки афганському народу з метою закріплення досягнень останніх 20 років».
Контекст:
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке розпочали у квітні 2021 року. До 15 серпня рух «Талібан» узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.
17 серпня представники «Талібану» дали першу пресконференцію після приходу до влади, на якій пообіцяли, що ніхто не атакуватиме інших країн із території Афганістану, підтвердили загальну амністію для афганських посадовців і заявили, що жінки зможуть працювати, якщо «житимуть за законами шаріату».
На тлі наступу «Талібану» іноземні держави розпочали евакуацію своїх громадян. Цей процес було паралізовано через те, що 16 серпня в аеропорту Кабула панував хаос і було скасовано всі комерційні рейси. 17 серпня процес евакуації поновили, хоча міністерка оборони Франції Флоранс Парлі повідомила, що блокпости талібів ускладнюють доступ до аеропорту.
Кілька країн (зокрема США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпечної евакуації.
До 20 серпня, за оцінками НАТО, з Афганістану після захоплення країни талібами евакуйовано 18 тис. осіб.