«Що потрібно робити Україні? Україні потрібно не збільшувати оподаткування, податкове навантаження на бізнес, а скорочувати його щонайменше до 20–25%. Я робив спеціальне розслідування щодо багатьох країн світу. Оптимальний рівень державного навантаження на економіку таких країн, як Україна, Росія, такого приблизно рівня економічного розвитку, структури тощо – це від 13% до 17% ВВП», – сказав Ілларіонов.
Він зазначив, що коли низький рівень оподаткування, а податкова система не складна – «тоді всі платять».
«Як це було, наприклад, у Росії, коли ми ввели 2000 року пласку шкалу прибуткового податку. Низький рівень – 13%, і тоді збори збільшилися у 2,3 раза наступного року», – розповів економіст.
Зниження податків завжди тягне за собою збільшення зборів, підкреслив Ілларіонов.
«Коли ви знижуєте рівень податкового навантаження, обсяги збільшуються. Тому що немає сенсу ховати ці гроші. Навпаки: ти отримуєш легалізацію своїх дій. До тебе не прийде жодний податківець, митник, поліцейський, СБУ, ФСБ… Ти почуваєшся пристойною, шанованою людиною, сплачуєш податки. І економіка починає зростати», – сказав він.
Ілларіонов зазначив, що зараз український бюджет збирає у вигляді податків і зборів $63 млрд на рік.
«Це 40% ВВП… 40% ВВП – це неймовірно високе податкове навантаження на економіку такого рівня розвитку, як Україна. Його заборонено для економічного зростання. Країни з таким податковим навантаженням, яке зараз в Україні, не ростуть. Це економічний закон. Просто немає таких країн, які б росли. У найкращому випадку 1–2%. Стагнація. Для того щоб рости, для країни з такою економікою й рівнем економічного розвитку, як Україна, рівень податкових, митних зборів має бути максимум 20–25% ВВП. Тоді Україна буде рости на 6–8% щорічно. Головна проблема України – це відсутність економічного зростання. За темпами економічного зростання серед майже 200 країн сучасного світу впродовж останніх 30 років Україна на п’ятому місці з кінця», – зазначив Ілларіонов.
Він підкреслив, що податкове навантаження на рівні 20–25% ВВП – це мета, якої Україна повинна прагнути.
«Це неможливо зробити протягом одного року, прямо скажу. Це неможливо зробити, тому що, природно, є певна інерція. Для цього необхідно провести реформу в бюджетній сфері. Так, потрібно змінити схеми, потрібно змінити роботу тієї самої митниці. Але не треба душити бізнес… Треба дати можливість українському бізнесу сплачувати помірні податки, які він сплачуватиме чесно. І зробити тих, кого сьогодні називають корупціонерами, – чесними бізнесменами. Це можна зробити не за допомогою поліції – це можна зробити за допомогою низьких податкових ставок, зменшення кількості податків, прозорої системи оподаткування, відсутності різноманітних схем у податковому законодавстві, користуючись якими можна отримувати виняткове і спеціальне, особливе ставлення для тих чи інших бізнесів», – сказав експерт.
Як приклад він навів Грузію часів президентства Михайла Саакашвілі. Ілларіонов розповів, що тоді у РФ діяла єдина ставка прибуткового податку в розмірі 13%, але тодішній міністр економіки Грузії Каха Бендукідзе вирішив, що в його країні ставка має бути меншою.
«Він сказав: «Нам потрібно розвиватися швидше, ніж Росія». І тому в Грузії завдяки Касі ввели прибутковий податок зі ставкою 9%. У Грузії, коли Каха був міністром економічного розвитку, коли Михайло Саакашвілі був президентом, загальний рівень податкового навантаження становив 23–25% ВВП. Грузія росла високими темпами. Державні витрати у відсотках до ВВП не перевищували 30%. Окрім того, вони навіть ухвалили спеціальний акт економічної свободи, де законодавчо заборонили підвищувати податки, збільшувати кількість податків, змінювати податкові ставки на користь підвищення. Законодавчо заборонили підвищувати співвідношення державних видатків до ВВП. Це забезпечило фантастичне зростання у Грузії. Робіть те саме в Україні! Розповідайте вашим колегам, партнерам, розповідайте українському суспільству. Зробіть те, що зробив Каха Бендукідзе у Грузії», – закликав Ілларіонов.
Контекст:
В Україні базову ставку прибуткового податку встановлено на рівні 18%.
У рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business, який складає Світовий банк, Україна посідає 64-те місце зі 190 країн. У рейтингу простоти сплати податків від Світового банку й компанії PricewaterhouseCoopers Україна