Відновлення імпорту російської електроенергії виглядає як перший крок до «великого порозуміння» України з Росією за сценарієм українського мільярдера Ігоря Коломойського, написав політолог Євген Магда в авторській колонці для видання «Цензор.НЕТ».
«Після приходу [президента України] Володимира Зеленського до влади Ігор Коломойський активно виступив за примирення з Росією. Мовляв, нехай Кремль заплатить за завдану шкоду десяток мільярдів доларів – і по всьому. Відновлення імпорту електроенергії з Росії виглядає першим кроком до подібного «великого порозуміння», – зазначив Магда.
За його словами, олігархи, зокрема Коломойський, у цьому випадку переслідують виключно власні комерційні інтереси.
«Нічого особистого – лише бізнес, зацікавленість у можливості повернутися на російський ринок, а за певних умов – спробувати повернути власність в окупованому Росією Криму. Кремль, до речі, віддає перевагу в таких випадках саме відносинам «суб’єктів господарювання», – додав політолог.
1 лютого на сайті НЕК «Укренерго» з’явилася інформація, що Україна відновила імпорт електроенергії з Росії в обсязі 200 МВт-год. За даними «Інтерфакс-Україна», доступ до імпорту мають дві українські компанії.
Із 3 січня 2021 року Україна поновила закупівлю електроенергії в Білорусі з АЕС в місті Островець. 2019-го народний депутат від «Європейської солідарності», член міжфракційного депутатського об’єднання «Енергетична незалежність і безпека України» Михайло Бондар заявляв, що за імпортом електроенергії з Білорусі може ховатися непряме постачання з Росії.
Перед цим Україна імпортувала електроенергію з РФ з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим внаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року закон України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії».
До березня 2020 року, коли знову ввели заборону, було імпортовано понад 1 млрд кВт-год, прямі збитки енергосистеми від такого постачання оцінюють у 3 млрд грн, писав «Мінпром». За розрахунками Міністерства енергетики та захисту довкілля України, держава витратила на ці закупівлі 5 млрд грн, писало hromadske.