17 апреля, 2024 8:46

Інвестори перестали вірити обіцянкам Зеленського через кризу в "зеленій" енергетиці – Енергоспільнота ЄС

Іноземні інвестори більше дивляться на реальну ситуацію з ризиками вкладення коштів в Україну та через кризу виплат менше вірять обіцянкам влади, зокрема президента України Володимира Зеленського. Про це заявив заступник директора міжнародної організації Energy Community Дірк Бушле в інтерв’ю «РБК-Україна», коментуючи проблему заборгованості перед виробниками «зеленої» електроенергії.

«Майбутні інвестори, імовірно, врахують цю кризу при оцінці ризиків свого бізнесу в Україні. Зрештою, справа не стільки у щирій вірі в обіцянки президента, скільки в тому, чи переважують вигоди ризики. Заради збільшення частки відновлюваних джерел енергії та заміни застарілих вугільних електростанцій уряд має бути повністю зацікавленим у зниженні ризику», – вважає Бушле.

На його думку, уряд України має бути зацікавленим у зниженні ризиків для інвесторів, щоб забезпечити зростання частки поновних джерел енергії і заміну застарілих вугільних електростанцій.

«Я очікую, що Україна буде виконувати свої зобов’язання, взяті перед усіма інвесторами, а не тільки тими, які підписали меморандум, і забезпечувати стабільне середовище для інвестицій у відновлювані джерела енергії», – сказав Бушле.

Він додав, що порушення зобов’язань може привести державу до міжнародних арбітражів, які з великою імовірністю будуть негативними для України, як це показав приклад Іспанії та інших країн.

6 жовтня провідні асоціації ПДЕ написали листа прем’єр-міністру Денису Шмигалю і повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії і не виконує зобов’язань щодо погашення боргів перед ними, писав «Укррудпром».

Партнер міжнародної юридичної фірми Dentons Максим Сисоєв розповів виданню, що інвестори у проєкти «зеленої» енергетики готуються до подання групових позовів проти України для захисту своїх прав. Зокрема тому, що в липні цього року було ухвалено закон про зменшення «зелених» тарифів, а борги перед виробниками енергії з поновних джерел перевищили 22 млрд грн.

«Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що станом на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже більше ніж 50, загальна сума збитку за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.

1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення повної відповідальності за «небаланси» для виробників «чистої» електроенергії із 2022 року (50% 2021 року) та інші норми. Вказані заходи дадуть змогу економити державі 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни та обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.

Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену «зелену» електроенергію починаючи із серпня цього року.

Станом на початок жовтня, за даними «Гарантованого покупця», рівень розрахунків за електроенергію щодо ПДЕ за серпень становить 100%, за вересень – 43%, за 10 днів жовтня – 6,8%.

Депутати від фракції «Слуга народу» Юрій Кузбіт, Богдан Торохтій та Максим Заремський зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №4151, який пропонує випустити ОВДП на 19,6 млрд грн для погашення у четвертому кварталі 2020 року боргу перед виробниками «зеленої» енергетики.

Нардеп від «Слуги народу» Андрій Герус говорив, що криза є суто фінансовою і проблему потрібно вирішувати якнайшвидше.

Проверьте

Україна відновила закачування газу в підземні сховища – "Нафтогаз"

«Сезон закачування газу в українські ПСГ розпочато. […] Першим закачування розпочало Більче-Волицько-Угерське ПСГ. За першу …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *