29 марта, 2022 1:14

Із європейським RAB-тарифом обленерго приватизують у п’ять разів дорожче – Центр економічного відновлення

Якщо державні обленерго приватизують під час впровадження європейського стимулювального тарифоутворення на розподіл електроенергії, то такий продаж може принести в бюджет 10–14 млрд, повідомив у Facebook Центр економічного відновлення.

У дослідженні «Криза на ринку електроенергії. Вплив енергетичної інфраструктури на економічний розвиток країни» експерти порівняли вартість приватизації державних активів під час поточного тарифоутворення «Витрати плюс» і під час впровадження стимулювального тарифоутворення (RAB-тариф).

«Шість державних обленерго можуть бути приватизовані за 10–14 млрд грн. Але виключно в тому випадку, якщо для галузі розподілу електроенергії буде впроваджено регулятором стимулювальне тарифоутворення з європейськими умовами. Якщо регулятор обере інший варіант впровадження – країна за продаж шести енергетичних підприємств зможе отримати лише 2–3 млрд грн», – заявили експерти центру.

https://www.facebook.com/recovery.org.ua/posts/162058182189334

Стимулювальне регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів. Цей метод спрямовано на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, що передають енергоносій, і стимулювання ефективності витрат розподільних та постачальних компаній.

Згідно з даними НКРЕКП, зношеність мереж в Україні становить 80%, заявляв 2017 року в ефірі NewsOne тодішній голова відомства Дмитро Вовк.

За інформацією Delo.ua, Нацкомісія з енергетики із 2012 року розглядає можливість переходу на стимулювальне тарифоутворення, але його досі не введено.

25 червня генеральний секретар європейської галузевої асоціації Eurelectric Крістіан Рубі заявив, що для того, щоб Україна досягла успіху, вона має розв’язати питання стимулювання інвестицій в електричні мережі.

Проверьте

Рекомендації Антимонопольного комітету дали змогу зберегти справедливі умови для вантажовідправників – металурги

Антимонопольний комітет України рекомендував «Укрзалізниці» відмовитися від ниток графіка руху поїздів, і в такий спосіб …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *