У західному напрямку доправили 26,9 млрд м³ газу (Словаччина – 18,3 млрд м³, Угорщина – 6,1 млрд м³, Польща – 2,5 млрд м³), у південному – 2,5 млрд м³ (Молдова – 2,1 млрд м³, Румунія – 0,4 млрд м³).
В ОГТСУ зазначили, що на аукціоні 16 серпня «Газпром» забронював на вересень «лише 4% (0,65 млн м³ на добу) від запропонованих 15 млн м³ на добу додаткових гарантованих транзитних потужностей через ГТС України».
«Тобто обсяги транспортування через територію України у вересні знизяться ще більше – до 109 млн м³ на добу – мінімального обсягу, передбаченого чинною транзитною угодою до 2025 року», – ідеться в повідомленні.
За словами гендиректора ОГТСУ Сергія Макогона, наслідком транзитної політики «Газпрому» стало рекордне подорожчання газу на європейських хабах, за рік його ціна зросла майже втричі.
«Україна постійно пропонує додаткові транзитні потужності для постачання додаткових обсягів газу до ЄС. Однак «Газпром», на жаль, постійно відмовляється від них. Складається враження, що такою поведінкою «Газпром» не лише стимулює подальше зростання цін на газ у ЄС, а й посилає вкрай прозорі сигнали в Європу, що додаткові обсяги газу можливі лише через «Північний потік – 2», – підкреслив Макогон.
«Газпром» і раніше відмовлявся бронювати додаткові потужності для транзиту газу через Україну. Так було з аукціонами на травень, червень, липень і серпень. Крім того, у липні «Газпром» не став бронювати потужностей через Польщу й Україну на річних аукціонах.
Контекст:
30 грудня 2019 року «Нафтогаз» і «Газпром» підписали новий контракт на транзит газу на п’ять років. Мінімально гарантоване прокачування за новим договором «качай або плати» становить 65 млрд м³ газу на перший рік і по 40 млрд м³ на наступні чотири. Український президент Володимир Зеленський зазначав, що в межах п’ятирічного контракту з транзиту газу Україна одержить понад $7 млрд.
У 2020 році через територію України в Євросоюз було транспортовано 55,8 млрд м³ російського газу – це найнижчий показник за сім років, повідомляли 2 січня 2021 року в ТОВ «Оператор ГТС України».
Макогон повідомляв у квітні, що «Газпром» поступово скорочує транзит газу через Україну – після запуску газопроводу «Турецький потік» транзит до Туреччини, Греції і Болгарії повністю перейшов на нові газопроводи.
Прессекретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков вважає, що «на тлі нинішніх цін на газ, нинішньої катастрофічної ситуації із заповненням підземних газових сховищ» у Європі навряд чи хтось буде дослухатися до тверджень про «небезпеки» «Північного потоку – 2».