1 мая, 2024 12:20
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Якщо транзит російського газу припинять, для України газ стане дуже дорогим – Міненерго України

«Для нас це буде дуже відчутно, у першу чергу у плані того, що ми отримаємо дуже дорогий газ. […] Зараз ми можемо поставляти газ так званим віртуальним шляхом, тобто віртуальний реверс, коли йде обмін газу, і так працює у всьому світі. Якщо не буде транзиту, то нам доведеться фактично фізично постачати газ із Європи, і витрати на постачання газу значно збільшаться», – сказала вона.

За словами радниці глави Міненерго, українські сховища газу в такому випадку «вже будуть не такими привабливими».

«Росія штучно стримує європейський ринок і не постачає ті обсяги, які потрібні Європі зараз, наприклад, для заповнення газових сховищ, що спорожніли. Була холодна весна, зараз треба все наповнювати, і ціни на газ дуже високі. А які вони будуть узимку – ніхто не знає», – пояснила Зеркаль.

Контекст:

2 червня президент України Володимир Зеленський говорив під час зустрічі із сенаторами США, що після запуску газогону «Північний потік – 2» РФ може від’єднати країну від постачання газу, через що український бюджет втратить «щонайменше $3 млрд на рік».

Глава держави заначав, що газогін «Північний потік – 2» – це потужна зброя, яку дають у руки Росії. «Це окрема потужна зброя РФ, яку дають їй сьогодні до рук. А потім Європа запитує про те, як можна захиститися від Росії. Відповідь дуже проста – не давати зброю ворогу», – заявив глава держави. На його думку, тільки Сполучені Штати можуть не допустити добудови газогону «Північний потік – 2».

4 червня президент Росії Володимир Путін заявляв, що Росія могла б прокачувати «значну частину» газу територією України, «якби були нормальні відносини».

Газогін «Північний потік – 2» будують дном Балтійського моря, він має зв’язати Росію з Німеччиною. У зв’язку із цим проєктом транзит газу територією України може опинитися під загрозою. У лютому 2021 року в «Газпромі» заявляли, що мають намір ввести «Північний потік – 2» в експлуатацію цьогоріч. Путін 4 червня повідомив про завершення робіт із прокладання труб першої нитки «Північного потоку – 2».

Уряди США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають «Північний потік – 2» загрозою для енергетичної безпеки Європи.

30 грудня 2019 року «Нафтогаз» і «Газпром» підписали новий контракт на транзит газу на п’ять років. Мінімально гарантоване прокачування за новим договором «качай або плати» становить 65 млрд м³ газу в перший рік і по 40 млрд м³ протягом наступних чотирьох Зеленський зазначав, що в межах п’ятирічного контракту про транзит газу в Україну надійде понад $7 млрд.

2020 року територією України в Євросоюз було транспортовано 55,8 млрд м³ російського газу – це найнижчий показник за сім років, повідомляли 2 січня 2021 року в ТОВ «Оператор ГТС України».

На думку гендиректора «Оператора ГТС України» Сергія Макогона, Росія відмовиться від транзиту газу територією Україну, якщо «Північний потік – 2» добудують. За його оцінками, прямі та непрямі втрати України від запуску «Північного потоку – 2» становитимуть приблизно $5–6 млрд на рік. Зокрема, приблизно на $50 за 1 тис. м³ подорожчає газ, оскільки вартість його транспортування в Україну зросте.

В інтерв’ю «Українській правді», опублікованому 1 березня, тодішній голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв заявляв, що компанія готова до припинення транзиту територією України. За словами Макогона, газотранспортна система України й далі функціонуватиме, але інфраструктуру доведеться оптимізувати.

Проверьте

Якщо транзит російського газу припинять, для України газ стане дуже дорогим – Міненерго України

«Для нас це буде дуже відчутно, у першу чергу у плані того, що ми отримаємо …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *