«Стратегія виживання чи зовнішнього запозичення не може бути надійним рецептом у тривалій перспективі… Без чесної професійної дискусії всіх зацікавлених сторін адекватні, робочі відповіді для зростання економіки не будуть знайдені«, – вважає Ющенко.
За його словами, економічну дискусію в Україні ведуть із позицій популізму, приниження опонентів і некомпетентності.
«У часи, коли потрібна генерація ідей, ми не маємо концепту, хто є новою економічною людиною в нашій країні? Хто буде формувати середній клас? Банкір, малий чи середній бізнес, маніпулятивно обвинувачений у роботі на тіньові схеми; айтішник, трудовий мігрант, фермер у селі чи рантьє у великому місті? Хто взагалі продукує національний валовий продукт і яким він буде в ближче десятиліття? Яка наша головна економічна ідея чи гасло? Колись за них правили приватизація, зовнішні інвестиції та підприємництво, створення нових робочих місць, і це супроводжувалося галузевими політиками, відповідальними державними інституціями і творенням законодавства«, – зазначив Ющенко.
Контекст:
Україна вдається до зовнішніх запозичень, зокрема, співпрацюючи з МВФ за програмою stand-by. Виконавча рада Фонду схвалила її 9 червня 2020 року. За нею планують виділити $5 млрд чотирма траншами. 12 червня Україна отримала $2,1 млрд першого траншу. Як казав Марченко, Київ очікував на отримання ще двох траншів по $700 млн до кінця 2020 року, але цього не сталося.
21–23 грудня 2020 року місія Міжнародного валютного фонду розпочала перший перегляд угоди з Україною у форматі stand-by. Вона відновила роботу після зимових канікул 11 січня 2021 року і працювала до 12 лютого. Коментуючи строки виділення наступного траншу МВФ, директор пресофісу місії Фонду в Україні Джеррі Райс сказав, що спочатку треба вивчити політику економічного розвитку і проведення реформ у країні.
Постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман 13 лютого повідомив, що місія Фонду завершила роботу, але рішення про перегляд програми ще не ухвалено. «Обговорення було продуктивним, проте потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть», – зазначив він.
Президент України Володимир Зеленський висловив упевненість, що Україна отримає наступний транш від МВФ до кінця 2021 року.
23 серпня Україна отримала допомогу МВФ у розмірі $2,7 млрд. Фонд на безповоротній основі виділив кошти низці країн для боротьби з наслідками пандемії коронавірусу.