Про наміри збільшити суму гарантії чиновники говорять уже кілька років поспіль. Торік було озвучено поетапний план такого підвищення: із сьогоднішніх 200 тис. грн до 400 тис. у 2021 році, і до 600 тис. грн – до кінця 2023 року.
«Фонд справді ініціює питання підвищення гарантованої суми відшкодування, усі відповідні розрахунки з нашої сторони готові», – пояснює фінансова директорка ФГВФО Олена Нужненко.
За її словами, підвищення гарантії стримує відсутність законодавчих змін, зокрема щодо врегулювання боргу ФГВФО згідно з планом, затвердженим Радою з фінстабільності. Без його реалізації підвищення гарантії неможливе.
Борги Фонду гарантування виникли під час кризи 2012–2017 років, коли він був змушений узяти кредити для виплат вкладникам збанкрутілих банків. Відтоді вкладники 95 банків-банкрутів отримали загалом майже 90 млрд грн. Частина боргу Фонд гарантування погасив державі. Однак до 2031 року він ще має сплатити 111 млрд грн, із них 47 млрд грн – основна сума боргу, решта – відсотки.
«Потрібно розв’язати питання боргу ФГВ, оскільки маємо визнати, що у Фонду не буде змоги повністю сплатити цей борг, бо він набагато більший, ніж кількість і якість активів, які є в його управлінні. Те, що вони отримали від збанкрутілих банків, у рази менше вартує, ніж вони мають виплатити. Тому вони не можуть обслуговувати самостійно цей борг і його треба реструктуризувати», – говорить фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.
Торік на засіданні Ради з фінстабільності було досягнуто домовленості про те, що на розгляд Верховної Ради єдиним пакетом буде подано три питання: реструктуризація боргів Фонду гарантування, поширення гарантій на вклади «Ощадбанку» і перегляд суми гарантії. На думку експертів, це дасть позитивний ефект для банківської сфери та економіки.
Відповідні зміни закладено і в меморандум із МВФ – із терміном виконання до кінця 2021 року. Поки такий пакет документів не подано на розгляд Верховної Ради, однак за інформацією ЗМІ, найближчим часом це може відбутися.